Knjižnica Ivana Potrča Ptuj je 19. septembra 2016 v slavnostni dvorani arhiva Univerze na Dunaju predstavila projekt priprave faksimila in študijske izdaje Herbersteinovega dela Gratae posteritati (1560). Ob tem so odprli tudi gostujočo razstavo o vsebini in pomenu Grate posteritati, ki bo na ogled do 24. oktobra 2016.
Ptujska knjižnica hrani v zbirki knjižnih dragocenosti nekoč znamenito, danes pa manj znano delo slovitega Žiga Herbersteina Gratae posteritati. Ptujski izvod Gratae posteritati je eden redkih ohranjenih koloriranih izvodov na svetu, posebno dragocenost pa mu daje dejstvo, da je bil nekdaj sestavni del bogate knjižnice družine Herberstein na Ptuju.
Zaradi izrednega zanimanja, ki ga je bilo delo Gratae posteritati deležno v javnosti, in zaradi potrebe po zaščiti izvirnika je Knjižnica Ivana Potrča Ptuj v sodelovanju z Umetniškim kabinetom Primoža Premzla leta 2014 izdala faksimile, ki ga spremlja obsežna študijska izdaja. Gre za znanstveno monografijo, ki vsebuje prevod dela v slovenski jezik (ki je tudi prvi prevod dela nasploh), komentar k prevodu in štiri spremne študije, ki z različnih vidikov osvetljujejo vsebino in pomen dela in prinašajo nova spoznanja o njegovem avtorju, nastanku dela in njegovi vsebini.
V okviru projekta je bila pripravljena tudi razstava o Žigi Herbersteinu in delu Gratae posteritati, ki je doslej gostovala v številnih krajih po Sloveniji. 19. septembra 2016 sta bila projekt in razstava predstavljena v slavnostni dvorani arhiva Univerze na Dunaju in sicer kot uvodni dogodek mednarodnega simpozija Sigismund Herberstein: Zwischen privat und Staat. Direktor knjižnice, mag. Matjaž Neudauer, je ob tej priložnosti Inštitutu za zgodovino vzhodne Evrope Univerze na Dunaju podaril izvod faksimila, ki ga je v imenu inštituta prevzela dr. Marija Wakounig.
Slovesnosti so se udeležili številni visoki gostje, med njimi tudi slovenski veleposlanik dr. Andrej Rahten.
Dogodek je potekal v soorganizaciji Inštituta za zgodovino vzhodne Evrope Univerze na Dunaju, Veleposlaništva Republike Slovenije na Dunaju in Slovenskega kulturno-infomacijskega centra na Dunaju.
Več informacij o gostovanju razstave je na razpolago na spletni strani knjižnice Univerze na Dunaju (v nemškem jeziku).