Porečanka (ali Poreška, tudi Parenzana) je priljubljeno ime nekdanje ozkotirne železniške proge (širine 760 mm) med Trstom in Porečem, ki je obratovala med letoma 1902 in 1935.
V drugi polovici 16 . stoletja je zakon o gradnji lokalnih železnic pospešil gradnjo vrste lokalnih in stranskih prog v Habsburški monarhiji. Posebnost so bile ozkotirne proge s tirno širino le 0,76 m, ki so nastale na podlagi izkušenj avstrijskih oblasti z gradnjo tovrstnih prog v zasedeni Bosni in Hercegovini. Ta tirna širina se je izkazala kot tehnično uspešna in ekonomsko upravičena, zato je bil leta 1898 odobren projekt o gradnji ozkotirne železniške proge Trst-Poreč. Dela na trasi so potekala brez večjih zapletov in tako je bil 1. aprila 1902 odprt odsek proge med Trstom in Bujami, 15. decembra istega leta pa je bila predana prometu celotna 123 km dolga proga do Poreča. Trasa proge je bila speljana od Trsta čez Škofije, skozi Dekane, mimo Kopra in Izole do Portoroža, mimo Sečovelj na savudrijski polotok, nato nazaj proti Bujam in Grožnjanu v dolino reke Mirne, preko Motovuna na Vižinado in naprej do Poreča. V uradnem listu je bila proga nemško imenovana Parenzanerbahn, iz česar so Italijani izpeljali ime Parenzana. Do prve svetovne vojne je promet na progi postopoma naraščal, med vojno pa je drastično upadel. Po vojni je te kraje zasedla Kraljevina Italija, ki je z mirovnim sporazumom v Saint Germainu prevzela od nekdanje Avstro-ogrske tudi vse obveznosti v zvezi s koncesijo in finančnimi bremeni za normalno delovanje proge Trst-Poreč. Sprva je kazalo, da bo proga nadaljevala uspešno obratovanje, a je zaradi političnih razlogov leta 1929 prišlo do gospodarske krize v Istri in s tem tudi do težav s progo, ki je obratovala do leta 1935, ko so jo italijanske oblasti ukinile. Vozni park in premične dele proge so delno razrezali za staro železo, delno pa prodali na Sicilijo, ostali so le trasa, postajne zgradbe, viadukti in predori. Tako je danes v Izoli od poreške železnice ohranjeno postajno poslopje. (Darovec, 2010)
Vir:
1. DAROVEC, D. (2010). Med izolskimi spomeniki : umetnostno-zgodovinski vodnik po umetnostni dediščini Izole = Among the monuments of Izola : art history guide to the cultural heritage of Izola. Koper : Univerza na Primorskem, Znanstveno-raziskovalno središče, Založba Annales