Spomini …
Spomini Ivana Tavčarja na začetke godbe v Svetem.
»Oženjen« s Primorsko poje, Primorske novice, 6. 2. 2013.
»V našem vaškem okolju se ni dogajalo nič takega, kar bi človeka glasbeno navduševalo, razen godbe na pihala v vasi Sveto. Tu so se zbrali starejši vaščani, ki so igrali že pred vojno in so želeli godbo obnoviti. Vendar pa ni bilo denarja za nakup instrumentov. Želja je dolgo tlela, do leta 1952, ko je velika zmrzal polomila drevje. Oblasti so poslale na Kras gozdarje, ki so les posekali in z iztržkom od prodaje kupili nove instrumente za godbo. /…/
Godba na pihala je bila pravzaprav moja prva glasbena učilnica. Naš kapelnik Jože Petrovič, ki je vodil tudi druge godbe po Krasu, nas je začel učiti. Tako sem postal godbenik v pihalni godbi Sveto. /…/
Kapelnik Petrovič je bil že v letih, zato so predlagali, da naj bi za vodenje godbe usposobili enega mlajših članov. Izbrali so mene in me poslali na šolanje v Ljubljano. Vpisal sem se na zborovodsko šolo, ker pa sem bil edini kandidat za kapelnika, so program prilagodili. Na usposabljanje sem hodil v vojaško godbo tedanje JLA in kasneje tudi v godbo milice. Obenem sem igral v omenjenih orkestrih in se usposabljal za vodenje pihalne godbe.«
Pričevanja Nade Lozej, Ivana Luina in Hedvike Kovačič iz Svetega ter Ivana Tavčarja iz Prad pri Kopru, po rodu iz Ivanjega Grada:
»Leta 1952 je bila na Krasu huda ujma, veliko gozda je bilo polomljenega. Z denarjem, ki so ga prislužili s prodajo lesa (juserska zemljišča) so kupili v Trstu nove instrumente.
Glavni organizator godbe v Svetem je bil Ivan Luin, ki je igral v godbi že pred drugo svetovno vojno. Eno leto je ob četrtkih in nedeljah poučeval zainteresirane fante glasbenih osnov. Potem je poiskal Jožefa Petroviča, ki je takrat vodil godbo na Gočah. Ivan Luin je pripravil seznam instrumentov, ki so jih nabavili v Trstu.«