Po razveljavitvi IV. občinskega samoprispevka, s čimer je usahnil osrednji vir za dograditev osnovne šole na Dolah, realizacijo programa pri osnovni šoli Litija in izvedbo srednjeročnih planov krajevnih skupnosti (KS), so KS pristopile k pripravi krajevnih samoprispevkov z osnovnim namenom, da za gradnjo prepotrebnih komunalnih naprav in družbenih objektov, ki izhajajo že iz programa razveljavljenega občinskega samoprispevka ter so vključene v srednjeročne plane krajevnih skupnosti, zagotovijo potrebna finančna sredstva.
22. decembra 1985 so že izglasovali krajevne samoprispevke v naslednjih krajevnih skupnostih: Velika Štanga (90 %), Jevnica (75 %), Kresnice (66 %), Sava (66 %), Štangarske Poljane (66 %) in Ribče (58 %).
V ostalih KS so referendumi potekali 16. marca 1986, ko so potekale volitve delegatov v skupščine družbenopolitične skupnosti in samoupravnih interesnih skupnosti. V litijski občini je bila 93,6 % udeležba, ki je pokazala, da so se ljudje zavedali pomembnosti tega dejanja, da bodo samo pravi ljudje na pravih mestih omogočili hitrejši razvoj na vseh področjih družbenega življenja. V 18 krajevnih skupnostih, ki so sestavljale litijsko družbenopolitično skupnost, je bilo ta dan odprtih 57 volišč, kjer je glasovalo 12.113 volilnih upravičencev.
Izid glasovanja
V KS Litija – levi breg je bilo za samoprispevek 52,2 % občanov, v KS Litija – desni breg 66,0 %, v Šmartnem 62,57 %, na Vačah 68,7 % in na Dolah 67 %.
Krajevni samoprispevek je bil uveden za dobo petih let, in sicer od 1.5.1986 do 4. 1991.
Program
Sredstva referenduma I. krajevnega samoprispevka v Litiji naj bi se namenila za izgradnjo večnamenske športne dvorane in adaptacijo osnovne šole Litija.
V osnovni šoli Litija so predvidevali sanacijo šole: popravilo strehe in napeljavo vodovoda, adaptacijo starega dela šole z ureditvijo novih prostorov za glasbeno šolo in godbo, izgradnjo večnamenskega prostora – jedilnice.