Kip konja kralja Aleksandra stoji sredi Starega trga v Slovenskih Konjicah.
Boris Kalin, profesor in rektor na kasnejši Akademiji za likovno umetnost, je leta 1938 zmagal na natečaju za postavitev spomenika kralja Aleksandra v Mariboru. Stal naj bi na mestu današnjega spomenika NOB, Kođaka, visok naj bi bil 14 metrov – po načrtu bi naj konj stal na kamnitih stebrih.
Model konja kralja Aleksandra je izdelal v provizorični baraki ob kamnoseški delavnici Franja Kunovarja pri Sv. Križu v Ljubljani. Sedem mesecev je posvetil izključno temu projektu. Na vojaškem vežbališču na Linhartovi je podrobno opazoval gibanje konjev. Kot pomoč v poglobljeno preučevanje konjske anatomije si je dal pred atelje pripeljati štiri žive konje. Hkrati je izdelal študijo spomenika v naravni velikosti in študijo konja v tretjinjski velikosti.
Model je izdeloval do oktobra 1940, do decembra ga je vlil v mavec, razrezal in oddal v livarno. Do marca 1941 je livarna odlila polovico spomenika, postavitev – določena za Vidov dan, 6. september 1941 – pa je preprečila okupacija.
Skrbnik Kalinove zapuščine je bil Franc Vehovar, vdovec kiparjeve hčerke, Nives Kalin Vehovar – oba ugledna arhitekta in oblikovalca – je takratnemu županu Miranu Gorinšku 2009 povedal, da bi rad podaril konja v mavcu Slovenskim Konjicam. Konj je potem dobro desetletje stal v ateljeju umetnika Milana Lamovca – Didija v Domu kulture Slovenske Konjice.
Ker si kip zasluži svoje mesto v zgodovini umetnosti in postavitev, je 2022 občina obnovila mavčni odlitek; kip so v bron odlili v Livarni Livartis, pri restavratorsko-konzervatorskih delih in postavitvi pa je sodeloval akademski kipar in restavrator mag. Gregor Podkrižnik.
Vir: novice.si