“Spomni se, draga, na rdeče ciklame, ki sem te z njimi posul, tam v soparni senci, kraj smrekovega gozdiča, pod avgustovskim solncem, ki je v dolgih poljubih pilo, sesalo vase razpaljeno zemljo.”
Ivan Cankar, Podobe iz sanj-»To so pa rože!« str. 79
POHUJŠANJE V DOLINI ŠENTFLORJANSKI
Pri Schwentnerju je leta 1908 izšla farsa Pohujšanje v dolini šentflorjanski. To je dramsko delo v 3 dejanjih. V tem delu je Cankar ustvaril skrajno posmehljivo kritiko svetohlinskega okolja doline šentflorjanske. Uporabil je motive iz zgodb; Razbojnik Peter , V mesečini, Mrovec in njegova slava. V tej farsi opisuje razmerje med umetnikom in družbo, ki ga ne razume in prezira, ta pa je do nje vzvišen in posmehljiv. Temeljni motiv drame „ izsiljevanje z najdenčkom“ je pisatelj najbrž povzel po Gogoljevem Revizorju. Jacintin ples pa predstavlja simbol avtonomne umetnostne ustvarjalnosti. Premierno je bila drama uprizorjena leta 1907. Cankarjev rokopis farse Pohujšanje v dolini šentflorjanski si lahko ogledate tukaj.
ZA KRIŽEM
Založnik Schwentner je leta 1909 izdal zbirko Za križem; Za križem, Jure, Ministrant Jokec, Pavličkova krona, Gospodična, Budalo Martinec, Zdenko Petersilka, Brez doma, O domovina, ti si kakor zdravje! Pozdravljeni!, Povest o dolgem nosu, Jakobovo hudodelstvo, Kovač Damjan, Epilog in posvečenje. Naslovno risbo je narisal Hinko Smrekar. Uporaba križa kot krščanskega simbola trpljenja in upanja ima s svojo simbolično protestnostjo proti družbeni krivičnosti socialno pragmatični pomen (prav tako cela zbirka).
KURENT
Pri Schwentnerju je leta 1909 izšla povest Kurent. To je simbolistično- poetična pripoved , za katero je značilna ritmizirana proza, v kateri se prepletajo vse že znane prvine; od motiva hrepenenja do posmeha šentflorjanski, od spominov na grenko mladost do zrelih let. Lik Kurenta je posnel po ljudskem izročilu. Je Cankarjeva najbolj simbolistična daljša povest. V zbirki se čuti vpliv ruskih psiholoških realistov (Dostojevski). Pripoved ima močan avtobiografski značaj. V njem najdemo eno najlepših hvalnic slovenski zemlji in govorici v naši literaturi.“O domovina,..“