Vojne v nekdanji Jugoslaviji so vse vojne, ki so se zgodile na ozemlju bivše SFRJ od leta 1991 do 2001. V vojne je bilo vpletenih vseh šest nekdanjih jugoslovanskih republik. Vojna se je končala hitro v Sloveniji, v drugih republikah, kot sta Hrvaška in Bosna in Hercegovina, pa je trajala skoraj štiri leta. Po nekajletnem miru je ponovno prišlo do konflikta na Kosovu, ki se je nato razširil na Makedonijo, kjer je nastala kratkotrajna državljanska vojna.
Republika Slovenija je kot mlada novoustanovljena država nudila različne vrste pomoči beguncem, ki so zaradi posebnih razmer kot so vojna, okupacija, množične kršitve človekovih pravic ipd. pribežali v našo državo. Na začetku vojne je v Slovenijo pribežalo večje število beguncev iz Hrvaške in Bosne in Hercegovine, kasneje pa še begunci iz Zvezne republike Jugoslavije (ZRJ) z območja Kosova.
Prvi večji val beguncev je našo državo zajel v začetku leta 1991. Naloge namestitve in oskrbe beguncev sta na začetku prevzela Rdeči križ Slovenije in Republiški štab za civilno zaščito. Begunci so v Slovenijo največkrat prihajali organizirano, v skupinah z avtobusi ali vlaki. Za njihov sprejem je bila na mejnih kontrolnih točkah zagotovljena stalna prisotnost delavcev organov za notranje zadeve ter predstavnikov drugih organov in organizacij (delavci občinskih uprav, občinski štabi za civilno zaščito, organizacije Rdečega križa Slovenije, centri za socialno delo, člani ekip za prvo pomoč, občani prostovoljci). Večino beguncev s Hrvaške se je namestilo v prehodnih centrih, ki so bili v prostih turističnih objektih. Begunci iz Bosne in Hercegovine so bili nameščeni v razpoložljive zidane in montažne objekte nekdanjih vojašnic JLA ter v samske in dijaške domove ter šotorska naselja.
Množičen val beguncev z območij Republike Bosne in Hercegovine, ki so ga povzročili oboroženi spopadi in množično nasilje v tej republiki, je Slovenijo zajel v začetku aprila 1992. Zaradi tega je bilo nujno potrebno odpirati zbirne centre. Tako je bilo v tem letu v naši državi odprtih 64 zbirnih centrov, eden izmed njih tudi v Hrastniku.