Vsak bibliofil ima v svoji zbirki tudi dela, ki mu predstavljajo osebno dragocenost, oziroma spomin na poseben dogodek v življenju.
Oskar Hudales: TRIGLAVOV POLET (1947)
Za Stanislava Bačarja je bila to ena izmed najbolj dragocenih knjig, saj jo je dobil za nagrado v 3. razredu osnovne šole na Planini leta 1947. V posvetilu je podpisana šolska upraviteljica Vera Hočevar. Triglavov polet je mladinsko delo o dveh dečkih, ki se skrivaj pritihotapita na letalo dveh svetovnih popotnikov in kasneje z njima potujeta po svetu.
»Nedopovedljivo sem bil knjige vesel. Prvič zato, ker je bila to nagrada, čeprav sem bil v šoli kar nagajiv, drugič pa zato, ker mi je branje knjige odprlo nova, široka svetovna obzorja. Kar sanjal sem o potovanju – letu z letalom po svetu. Knjigo hranim še danes.« (iz osebnih zapiskov Stanislava Bačarja)
Daniel Defoe: ROBINZON (1946)
Prva knjiga, ki si jo je Stanislav Bačar kupil, je bil Defoejev Robinzon. Po njegovih zapisih je bilo to v Cerknem leta 1946, kjer je bil v koloniji. Kasneje je kot pravi bibliofil uspel zbrati še 13 drugih izdaj tega istega dela, kar priča, da je imelo zanj poseben pomen.
»Poletje 1947
Kolonija v Cerknem. Ogled partizanske bolnice – tisto, kar se je smelo tedaj videti, pohod na Porezen, potepanje po prelepih krajih Cerkljanskega. In! V Cerknem malo naprej od velike stavbe, kjer smo prebivali, je ob mostičku čez hudournik stala knjigarna. V knjigarni pa je bila na zalogi – na prodaj, tudi knjiga Robinzon. Mama mi je doma dala nekaj jugolir, da si bom kupil bonbone. Za knjigo je bilo premalo, pa je nekaj primaknil vzgojitelj in knjiga je bila moja. Kakšno veselje. Tudi to knjigo hranim še danes.« (iz osebnih zapiskov Stanislava Bačarja)