Iz prvih let delovanja čitalnice v Metliki ni ohranjenih nobenih zapisnikov. Pomagamo si lahko le z redkimi poročili v takratnem časopisju ter z nekaj dopisi in tiskanimi vabili čitalnice, ki jih hranijo v metliškem arhivu. Prav tam hranijo tudi Kroniko in zapisnik odborovih sej 1889–1921, kjer lahko izvemo za nadaljnje delovanje metliške čitalnice.
Že za prvo leto Bleiweisove Novice poročajo, da je čitalnica živahno zaživela. “Veselice, ktere so bile skoraj vsako nedeljo pred pustom, so se tako prikupile, da je pristopilo obilo udov (šteje jih zdaj že nad 100), ki so jej bili iz začetka največji protivniki, spoznavši, da je stvar poštena in naravna.” Istega leta so v čitalnici uprizorili Linhartovo veseloigro Županova Micka in imeli “bésedo”, katere dobiček so namenili vojakom, ranjenim na italijanski fronti. Metliška uprizoritev Županove Micke naj bi bila tretja uprizoritev te Linhartove veseloigre na Slovenskem (prvič in drugič je bila igrana v Ljubljani 1789 in l790). Zanimivo je tudi, da je tega leta čitalnica imenovala djakovskega škofa dr. Josipa Juraja Strossmayerja za svojega prvega častnega člana. Strossmayer se je vodstvu čitalnice za izkazano čast pisno zahvalil in čitalnici ob tej priložnosti podaril 100 forintov.
V naslednjih letih članki hvalijo delavnost članov pri pripravljanju predpustnih veselic in plesov. Navezali so stike z novo ustanovljeno čitalnico v Črnomlju, prišlo pa je tudi do spora med čitalnico in metliškim županom Sallokerjem, ki je zahteval nemško dopisovanje in je zavrnil neko slovensko prošnjo. Člani čitalnice so bili sicer iz različnih krajev: iz Metlike, Črnomlja, Radovice, Krškega, Radatovičev, Vivodine, Žakanja, Ribnika, Karlovca, Trsta in celo iz Trienta na Tirolskem. Po poklicu so bili zdravniki, sodniki, duhovniki, trgovci, učitelji, oskrbniki gradov, uradniki itd. 7. januarja 1871 je predsednik čitalnice Janez Kapelle obvestil mestno glavarstvo, da je ravnateljstvo čitalnice “v krčmi “Pri solncu” vse sobe v gorenjem nadstropji od 1. prosinca t. l. za čitalnico v najem vzelo, in sicer za navadne shode samo na desni strani ležeče dve sobi, ako pa društvo veselico napravi, se mu še te druge izbe odpro; od tega časa niso tedaj ti prostori ved za krčmo določeni.” Iz let od 1874 do 1880 sta v arhivu mestne občine Metlika ohranjena le dva programa predpustnih veselic (iz l. 1874 in 1877). Iz drugega programa izvemo, da so v Metliki 2. februarja na Vodnikovi svečanosti v počastitev rojstnega dne Valentina Vodnika uprizorili šaljivo opereto Odvetniki, pri kateri so sodelovali tudi člani črnomaljskega pevskega društva.
VIRI:
Novice, 28. marca 1866, str. 106.
Pismo predsednika čitalnice mestnemu glavarstvu hrani Belokranjski muzej v Metliki