Hum je bil že v preteklosti zanimiva pohodniško-izletniška točka. V prejšnjih stoletjih je bil pretežno gol in brez rastja (o tem in pogozdovanju, nevarnostih požara je več povedanega v poglavju o gozdu in Humu). Veliki požari na Humu v začetku 20. st. (l. 1905, 1906 in 1907) so vplivali na prvo večje urejanje poti v okolici Huma. Tako so za lažji dostop gasilcev l. 1907 uredili pot na Tovsto in za Humom.
Naši predniki so imeli do Huma spoštljiv in lep odnos. Hrib nad mestom je bil stalna skrb laškega Olepševalnega društva od same ustanovitve l. 1889. Poleg ureditve prve ceste in pogostega pogozdovanja z borovci in smrekami – ki je bilo težavno zaradi pogostih požarov vse do srede 20. st., spodbujala pa ga je skrb za edinstveno floro Huma in za njegov izgled – so nenehno urejali poti, klopi in razgledišča na Hum. V začetku 20. st. je eden večjih ljubiteljev Huma, laški brivski mojster Blaž Zupanc, uredil in zavaroval razgledišče, ki še danes nosi ime Blaževa skala. (Drugo razgledišče na poti na Hum je blizu vrha, nad prepadno udornino Divji farovž, imenovano Prižnica.) Iz tega časa je tudi ena najlepših poti na pobočju Huma, od Žegnanega studenca prek Blaževe skale do Divjega farovža.
Za ilustracijo posebne skrbi za Hum prilagamo članek iz časopisa Nova doba iz l. 1921 in zanimivo notico iz l. 1938, ki govori o velikopoteznih, a povsem nepremišljenih načrtih s Humom (postavitev koče in ureditev kamnoloma).
Zadnjo večjo ureditev poti na Hum so izvedli markacisti pri PD Laško v letu 2005. Dandanes je namreč Hum izredno obiskana vzpetina ne glede na vreme in letni čas. Ob tej akciji so bili za večjo varnost in boljšo opremljenost same poti nameščeni klini, jeklenice, stopnice, varovalne ograje, smerokazi, napisne table ter na vrhu vpisna knjiga in žig.
Pot na Hum je obogatena tudi z informacijsko tablo o rastju na Humu, vključena je med pohodniške poti v občini, od leta 2004 pa vsako leto poteka tradicionalni pohod na hrib nad mestom.