Kapela božjega groba pri kamniških frančiškanih, urejena v hodniku ob prezbiteriju redovne cerkve, je svojevrstna Plečnikova umetnina, polna simbolike. Načrti zanjo so bili izdelani leta 1952, dokončana pa je bila leta 1954.
Samostanska kapela je bila namenjena za molilnico ter postavitvi jaslic in božjega groba. Arhitektu je bil v pomoč domači pater Martin Perc. Pred tem je Plečnik po naročilu patra Perca obnovil cerkev v Stranjah ter načrtoval krstilnico v Nevljah.
Plečnik je s kamnitega zidu v kapeli slekel omet in poudaril vmesne fuge. Kamniti zid s spodnjim robom ometane površine povezuje valovnica, ki ima funkcijo šiva. Na oltarni mizi stoji monolitni tabernakelj iz podpečana, na obeh straneh tabernaklja pa stojita kamnita in medeninasta svečnika. Za tabernakljem stoji svetleč krožni zaslon. Na stropu je pritrjena lesena konstrukcija iz brun, ki je oprta na lesene preklade na lesenih konzolah. Na poševnih tramovih pod brunami so pritrjeni na vsaki strani po trije lestenci. Gre za temo šotora, kar je Plečnik povzel po znanem nemškem arhitektu in teoretiku Semperju iz sredine 19. stoletja. Stene in strop so izdelani v značilni arhitektovi sgraffitni tehniki poznega obdobja. Vključeni so napisi, simboli Kristusovega mučeništva in geometrične bordure. Okno, ki gleda v cerkev, je opremil na vsaki strani s parom dvojnih poliranih stebrov iz temnega marmorja. Nasproti oltarja je na alabastrni plošči, v okviru, ki ima obliko črke T, nameščena figura križanega. Kljuka na vratih ima obliko stiliziranega goloba.
Oprema kapele vsebuje ogromno simbolike. Po stropu so razporejene majhne kovinske lučke, ki po mnenju nekaterih spominjajo na vojaške čelade. Navzgor sevajo kratek svetlobni pramen, kar ustvarja videz zvezdnega neba. Tramovi na stropu oltarnega dela nakazujejo hlev oziroma Kristusove jasli, medtem ko monolitni tabernakelj simbolizira Kristusov skalni grob. Tako je simbolično zaključen cikel Kristusovega rojstva, smrti in vstajenja.
O opremi samostanske kapele je pred kamero spregovorila dr. Andreja Eržen, zgodovinarka, direktorica Agencije za razvoj turizma in podjetništva v občini Kamnik.
Literatura:
Damjan Prelovšek: Plečnikova kapela Božjega groba pri kamniških frančiškanih. 500 let frančiškanov v Kamniku. Kamnik, 1993.
Peter Krečič: Jože Plečnik. Ljubljana: Državna založba Slovenije, 1992.
Informatorji.