Ptuj, starodavno mesto ob Dravi, ki se uvršča med najstarejša tiskarska mesta na Slovenskem, se ponaša z bogato časopisno-založniško dejavnostjo.
Mesto Ptuj je svoj prvi časopis dobilo šele 85 let po prvem neuspelem poskusu Franza Antona Schütza. 10. februarja 1878 je vesti med prebivalce Ptuja in okolice ponesel Pettauer Wochenblatt. Izdajal ga je ptujski tiskar Jakob Schön, ki je decembra 1877, v gledališkem poslopju na Kirchgasse 26 (v današnji Murkovi ulici), odprl svojo tiskarno. Schön je na Ptuju deloval do leta 1881, potem se je preselil na Dunaj.
Prvi ptujski časopis je izhajal ob sobotah. Urejal ge je Josef Jaky, zastopnik ptujske enote zavarovalniške družbe za premoženjska in življenska zavarovanja iz Gradca. Sedež uredništva je bil na Hauptplatz 86 (današnji Slovenski trg). Časopis, tiskan v gotici, ni bil ilustriran. Poročal je predvsem o lokalnem gospodarskem in kulturnem dogajanju, prinašal pa tudi vesti o požarih, ropih in umorih. Objavljal je tudi meteorološka poročila za pretekle dni s podatki o izmerjeni dnevni temperaturi, zračnem tlaku in zračni vlagi, smeri in jakosti vetra ipd. Na straneh prvega ptujskega časopisa najdemo sorazmerno veliko oglasov trgovcev in obrtnikov, predvsem iz domačih krajev, občasno pa tudi iz Dunaja, Lipnice in Gradca. Oglasi za razliko od ostalega besedila niso bili pisani v gotici, pač pa v latinici. Časopis je spremljala še tedenska priloga Beilage zum Pettauer Wochenblatt, ki je prinašala leposlovne prispevke.
Pettauer Wochenblatt je izhajal le dobrih enajst mesecev. Presahnil je zaradi premalega števila naročnikov in dokaj nezanimive vsebine. Zadnja številka je izšla 29. decembra 1878. Ptuj je svoj naslednji časopis dobil šele po 21-ih letih, ko je tiskar Wilhelm Blanke začel izdajati Pettauer Zeitung.