Tehnološki napredek je ženskam korenito olajšal težavna gospodinjska dela in v marsičem spremenil celotno družbo. Eden najbolj nepogrešljivih gospodinjskih pripomočkov je postal pralni stroj. Sprva so ga uporabljali v meščanskih domovih, kasneje pa tudi na podeželju. Življenje žensk se je z njim za vedno spremenilo – poklic peric in pralni dan sta počasi postala le spomin.
Prvi pralni stroj, ki je že uporabljal boben, a je bil še na ročni pogon, je leta 1851 iznašel Američan James King. Za enega prvih električnih pralnih strojev velja stroj znamke Thor, ki ga je zasnoval Alva John Fisher. Leta 1907 ga je začelo izdelovati podjetje Hurley Machine Company v Chicagu. Zgodnejše pralne stroje so poganjali težki mehanizmi iz litega železa, zaradi česar so bili težki in masivni.
Podjetje Gorenje iz Velenja je prve avtomatske pralne stroje začelo izdelovati leta 1964 in tako postalo prvi ponudnik pralnih strojev v takratni Jugoslaviji. Leta 1970 so letno proizvedli že več kot 200.000 pralnih strojev. Za stroj je bilo takrat potrebno odšteti od 280.000 do 400.000 dinarjev – povprečna mesečna plača je znašala 1.376 dinarjev (Kresal, 1995).
Za napredek gospodinjstev na podeželju so prodajalci in okrajni zavodi organizirali tečaje pranja z mehanskimi stroji. Kjer so bila gospodinjstva brez vodovoda, so uporabljali pralne stroje z vodnim rezervoarjem (poln rezervoar je zadoščal za eno pranje).