Spomladi 1997 so v koncernu imeli dovolj dela le tovarna turbin, ki je obnavljala Dravske elektrarne, livarna in servis. Največ težav s poslovanjem je imela tovarna viličarjev, ki je v tem letu prodala le za 200 milijonov tolarjev produktov – prag rentabilnosti bi dosegla šele pri prodaji nad milijardo tolarjev.
Sanacijski program, ki ga je pripravljalo novo vodstvo koncerna, je predvideval stečaj večine Litostrojevih podjetij, zaradi česar bi večina delavcev pristala na zavodu za zaposlovanje. Najdonosnejše podjetje v koncernu, Tovarno ulitkov, bi prodali. Ustanovljena bi bila »bajpas« podjetja, ki bi prevzela največ 900 od 1.300 nekdanjih zaposlenih, izbrano tuje podjetje pa bi kot strateški partner dokapitaliziralo koncern in omogočilo razširitev njegovega programa. Sanacijski program se je nekoliko zavlekel, saj je bilo sodelovanje tujega kapitala zaradi vztrajanja politike pri t. i. nacionalnem interesu nekaj časa pod vprašajem.
V začetku l. 1998 je imelo podjetje blokiran žiro račun že skoraj dve leti in je bilo na pragu stečaja. Število zaposlenih je postopoma padalo – aprila 1998 je bilo v Litostroju zaposlenih le še 933 delavcev. V tem letu je bilo končno izpeljano reševanje t. i. zdravih jeder podjetja z ustanovitvijo družbe Litostroja E. I. – podjetja za izdelavo energetske in industrijske opreme, podjetja Dineta, ki je bilo namenjeno prekvalifikaciji Litostrojevih presežnih delavcev in Litostrojskega invalidskega podjetja (LIP). Litostroj E.I. so dokapitalizirale družbe Tovarna črpalk, Tovarna turbin, Tovarna industrijske opreme in Tovarna preoblikovalne opreme, Holding Litostroj in državna Slovenska razvojna družba (SRD), ki je prispevala 10 milijonov mark, dodatnih 10 milijonov pa je namenila poroštvom za nove posle.
Novo podjetje je prejelo tudi za 12 milijonov mark državnih obveznic iz programa za prestrukturiranje podjetij; prevzelo je večino zaposlenih iz naštetih tovarn ter s tem pod svoje okrilje združilo njihove proizvodne programe, prevzelo pa je tudi 18 milijonov mark dolgov. Krovna družba Holding je šla v prisilno poravnavo, Tovarna viličarjev in staro invalidsko podjetje ZRI sta šla v stečaj. V tem času sta poleg Tovarne ulitkov uspešno poslovala tudi Proizvodno tehnični servis (PTS) in podjetje Gostinstvo in namestitve (GIN).