Spomenika Edvardu Kocbeku in Borisu Pahorju sta postavljena v zeleno okolje parka Tivoli, nedaleč od tivolskega ribnika. Mimoidoče vabita, da se vsaj za hip ustavijo in prisluhnejo njuni zgodbi.
Spomenik Edvardu Kocbeku
Kipar: Boštjan Drinovec
Odkritje: 27. september 2004
V parku Tivoli, nedaleč od ribnika, so ob 100. obletnici rojstva pisatelja in pesnika Edvarda Kocbeka postavili spomenik, ki je drugačen od teh, ki smo jih predstavili do sedaj. V bronu upodobljeni Edvard Kocbek sedi na tipični tivolski klopci. Poleg njega je prostor, ki vabi mimoidoče, da se ustavijo, prisedejo, si vzamejo čas za razmislek in pogovor … Na naslonjalu klopce, nasproti Kocbeku, je postavljena njegova miniaturna podoba, ki se sklanja nad knjigo.
Pobudo za postavitev spomenika je podala Slovenska matica, kiparja Boštjana Drinovca pa so izbrali na vabljenem kiparskem natečaju. Spomenik so odkrili 27. septembra 2004, pozno popoldan. Na slavnostnem dogodku sta spregovorila njegov prijatelj, književnik Boris Pahor ter tedanja ljubljanska županja Danica Simšič. Kocbekovo poezijo sta recitirala igralca Sabina Kogovšek in Gašper Jarni. Ob obeležitvi njegove 100. obletnice rojstva se je odvilo več dogodkov, osrednja slovesnost z naslovom Kino Kocbek je potekala v SNG Drami.
Spomenik Borisu Pahorju
Kipar: Mirsad Begić
Odkritje: 6. april 2017
Nedaleč od spomenika Edvardu Kocbeku, ki nekoliko zamišljeno zre proti centru mesta, so leta 2017 postavili spomenik Borisu Pahorju. Celopostavni kip v bronu, ki je visok dobra dva metra, je oblikoval Mirsad Begić.
Postavitev spomenika sta zaznamovali dve posebnosti, ki sta sprožili veliko odzivov javnosti. Prva nenavadnost je zelo opazen logotip Mladinske knjige, ki je vtisnjen na aktovko, ki jo pisatelj drži v roki. Druga je postavitev spomenika še živečem književniku, čemur je nasprotoval tudi Pahor sam, saj je menil, da se kipi postavljajo mrtvim in ne živim.
Spomenik so postavili na predlog Založbe Mladinska knjiga, pri kateri so izbrali kiparja ter tudi poskrbeli za finančna sredstva. Slavnostno odkritje so pripravili nekaj mesecev pred Pahorjevim 104. rojstnim dnevom. Dogodka so se udeležili tedanji predsednik Slovenije Borut Pahor, tedanji minister za kulturo Tone Peršak in upodobljenec Boris Pahor, ki povedal nekaj besed o Edvardu Kocbeku ter pozval k vseslovenski spravi. Mestna občina Ljubljana pri spomeniku ni sodelovala, izdala je le soglasje k lokaciji postavitve.