Pevke Ženskega pevskega zbora Sinji Galeb DU Izola so bile v četrtek 5. marca gostje 76. večernega klepeta z »Zanimivimi Izolani«. Paradna prireditev Mestne knjižnice Izola, ki jo že 11. leto vodi novinarka Radia Koper Nataša Benčič je potekala v Wine baru Manzioli. Prireditev podpira Občina Izola.
V marcu nas prične z zelenjem krasiti pomlad in sonce nam pošilja vse močnejše žarke. Marcu pravimo tudi sušec, saj je to čas, ko se zemlja toliko osuši, da jo je že mogoče obdelovati. V marcu se ptički ženijo. In v marcu so v prvem planu – ženske. V knjižnici smo si zato dejali, zakaj bi povabili v goste zgolj eno gospo, ko pa jih lahko gostimo več in to takih pevsko talentiranih? Ženski pevski zbor Sinji galeb, ki deluje v sklopu Društva upokojencev Izola, je bil prva in prava izbira. Pevke in njihova zborovodkinja Lidija Kotnik so se izkazale ne samo kot dobre pevke, temveč tudi kot živahne in iskrive sogovornice. V klepetu z Natašo Benčič so razkrile, kaj vse jih motivira in navdušuje pri pevskem petju, kje najdejo spodbudo, zato da se zvečer ne zleknejo na kavč, ampak se uredijo in odhitijo na pevsko vajo; razkrile so, kako močno so pogrešale petje in druženje v času, ko so kot žene in matere v ospredje postavile skrb za družino,… spomnile so se tudi sopevke Elke oziroma gospe Elizabete Lindič-Zega, ki je v zboru kot sopranistka sodelovala 50 let. Večernemu klepetu je prisostvoval podpredsednik Društva upokojencev Izola gospod Marjan Pavlič, na prirediti pa so pevke pogrešale podporo svojega predsednika Alojza Pečana.
Zbor, ki ga danes sestavlja 18 pevk, najmlajša šteje 57 pomladi, najstarejša pa 89, z imenom ŽPZ Sinji Galeb DU Izola nastopa od leta 2005, je pojasnila predsednica in piarovka zbora Zlata Radikon, ki je v nadaljevanju razkrila, da zgodovina zbora sega v leto 1961, ko so v Izoli ustanovili prvi slovenski ženski zbor, ki ga je vodil pevovodja Branko Mahne. Že takrat so se podali na gostovanja v bližnji Koper pa tudi, za takratne čase in razmere, v nekoliko oddaljeno Postojno, Sežano, Ilirsko Bistrico in druge primorske kraje. Leta 1969 sta se ženski in moški zbor združila, oblikoval se je MePZDPD Svoboda Izola, ki ga je vodil takrat mladi in ambiciozni zborovodja Mirko Šlosar. Nastopali so na vsakoletnih revijah primorskih pevskih zborov, na občinskih prireditvah in proslavah ter partizanskih srečanjih. MePZDPD Svoboda Izola se je dvakrat udeležil tekmovanja Naša pesem, kjer je osvojil enkrat zlato, enkrat pa srebrno priznanje. Zbor je gostoval tudi v Hanauu in v Frankfurtu v Nemčiji, pogosto tudi v zamejstvu, ter bil večkrat v gosteh na radijskih valovih Radia Koper in Radia Trst. Posneli so tudi zanimivo televizijsko oddajo Naši zbori pojejo. MePZDPD Svoboda Izola, ki je bil eden izmed najboljših amaterskih pevskih zborov v Sloveniji, je nastopil tudi na 8. Kongresu Zveze sindikatov Jugoslavije in se istočasno udeležil Abrašićevih dnevov v Valjevu, kjer so med številnimi udeleženimi zbori dosegli izjemen rezultat – srebrno plaketo.
Leta 1977 je MePZDPD Svoboda Izola prenehal z delovanjem. Nekateri pevci so odšli v Koper, spet drugi so petje nadaljevali z zborovodkinjo Zlatko Knez, vendar je tudi ta zbor po dveh letih prenehal z delovanjem. Že naslednje leto so pevke na lastno pobudo iz z veliko žejo po petju ustanovile ženski pevski zbor, ki ga je do leta 1986 vodil Roman Kepic. Ta zbor je nastopal na revijah Primorska poje, na Taboru slovenskih zborov v Stični ter na vseh prireditvah v domači občini. Jeseni 1986 se je ta zbor priključil moškemu in nastal je mešani pevski zbor, ki je deloval pod taktirko Angela Turka. Pokrovitelj tega zbora je bilo Društvo upokojencev Izola. Tudi ta zbor je nastopal vsepovsod vse do leta 2005, ko je zbor prenehal z delovanjem. Na srečo to DU Izola ni bilo po godu. Društvo je zato k sodelovanju pritegnilo mlado in prizadevno zborovodkinjo Enejo Baloh in rodil se je Ženski pevski zbor Sinji galeb, ki je osvajal in še osvaja odre z nastopi na pevskih revijah, kot so Primorska poje, vsakoletni reviji upokojenskih pevskih zborov ZPZ Primorske v Novi Gorici, na Zlati jeseni – reviji upokojenskih zborov DU Primorske, na vsakoletnem srečanje štirih zborov Starosta Mali princ, na tradicionalnem prednovoletnem srečanju z MePZ Avgust Šuligoj iz Ilirske Bistrice v Izoli, Taboru Slovenskih pevskih zborov v Stični in drugod. Že oktobra leta 2007 so pevke požele veliko pohval, ko so na državni reviji upokojenskih zborov v ljubljanskem Cankarjevem domu zastopale južno primorsko regijo. Zdajšnja zborovodkinja Lidija Kotnik je svojo vlogo nastopila leta 2008. Od takrat se pevke ŽPZ Sinji galeb učijo najlepših ljudskih in ponarodelih pesmi, ob kitarski ali klavirski spremljavi pa se z veseljem lotijo tudi kakšnih bolj umetniških. Učijo pa se tudi vedenja na odru in drugih spretnosti, ki odlikujejo kakovosten pevski zbor, je poudarila odločna in zagnana zborovodkinja Lidija Kotnik. Lani je zbor nastopil kar 10-krat.
Knjižica je ob dnevu žena pevkam in zborovodkinji podarila izbrano rezano cvetje, Bruno Zaro je vsem obiskovalcem postregel s kozarcem žlahtne kapljice iz lastne pridelave, ob zaključku pa še zboru podaril steklenico vina. Pevki Marija Božič in Ondina Raimondi sta poskrbeli, da so se obiskovalci ob vinu še posladkali. Tako je večer imenitno minil v prijetnem klepetanju in finem petju.
Ksenija Orel