Maksim GASPARI, slovenski slikar in ilustrator, avtor legendarnih razglednic, 26. januar 1883, † 14. november 1980
Gasparijeva življenje in delo sta bila posvečena predvsem slovenskemu kmečkemu življenju in njegovo vodilo pri ustvarjanju je bilo geslo: iz naroda za narod. Upodabljal je minljive podobe vsakdanje domače realnosti in jih naredil neminljive. Gasparijeve podobe na razglednicah motivno odslikujejo vedrino kmečkega človeka pri delu ali idiličnost domačega kraja in doma. Svoje podobe je poistovetil z narodnim izročilom. Razglednice z zimskimi motivi in s svojimi etnografskimi značilnostmi res zaželijo slovenskemu človeku zadovoljne božične praznike in srečno novo leto. Gaspari je ustvaril tudi podobo slovenskega dedka mraza. In prvi začel razmišljati o jaslicah, poistovetenih z narodnim izročilom.
Maksim Gaspari je pričel ustvarjati razglednice v začetku dvajsetega stoletja. Ilustrirano dopisnico je spremenil v nekaj več kot zgolj kartico za pošiljanje pozdravov. Vdihnil ji je umetniško vrednost, ki opeva domači kraj, poveličuje kmečko delo od jutra do večera, ob petkih in svetkih, od pomladi do zime in od rojstva do smrti. Na eni strani se je naslonil na tradicijo ljudskih noš in sporočilo ljudskih pesmi, na drugi pa se je sprehodil ob vseh pomembnih mejnikih slovenskega naroda. Največjo priljubljenost je Gaspari dosegel z upodobitvijo narodnih motivov, letnih časov, slovenskih Madon ter božičnih ter velikonočnih šeg in navad. Zato njegove razglednice, porojene iz ljubezni do slovenskega človeka in življenjske radosti, govorijo o narodovi podobi in duši. Njegove podobe Slovenske zime odslikavajo vse našteto.
Literatura:
MESESNEL, France: Gaspari, Maksim (1883–1980). V: Slovenska biografija [Elektronski vir]. Ljubljana, Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Znanstvenoraziskovalni center SAZU, 2013. Dostopno na: https://www.slovenska-biografija.si/ (dostopano do vira 27. 6. 2022)
MIKUŽ, Stane: Maksim Gaspari : monografija. Ljubljana, Mladinska knjiga, 1978