skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Zunanjost kapele sv. Eligija na Malem gradu

Malograjska kapela je že stoletja verjetno najbolj prepoznaven objekt v Kamniku. Postavljena na vzhodnem delu malograjske vzpetine in dvignjena nad mesto, je s svojo značilno obliko vidna že od daleč.

Preberi več

Fotogalerija

Pogled na malograjsko kapelo iz severovzhodne smeri nam najlepše kaže njeno arhitekturno razčlenjenost.
Pogled na kapelo izpred malograjskega stražnega stolpa. Zgradba je postavljena neposredno nad pečinami na jugovzhodni strani grajskega griča in povsem vpeta v obrambno obzidje gradu. V ozadju vidimo pobočja Starega gradu.
Do vhodne lope se povzpnemo po modernih stopnicah, ki so v 90. letih 20. stoletja nadomestile širše kamnite stopnice, ki so vodile do vhodne lope. Slednja je bila dotlej zidana, z obokanimi vrati in oknom.
Razglednica iz domoznanske zbirke Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik kaže podobo zahodnega pročelja malograjske kapele pred začetkom obnovitvenih del v 60. letih 20. stoletja. Do zidane vhodne lope vodijo kamnite stopnice, zvonik je še pokrit z neogotsko streho iz 60. let 19. stoletja.
Razglednica iz domoznanske zbirke Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik je delo kamniškega fotografa Franca Aparnika (1872-1954). Prikazuje pogled na malograjsko kapelo iz jugovzhodne smeri pred letom 1918. Na razglednici so lepo vidne skalne pečine pod kapelo in ostanki grajskega obzidja.
Najbolj poznan arhitekturni element malograjske kapele je romanski portal spodnje kapele sv. Eligija. Najstarejši del portala je timpanon s konca 11. ali začetka 12. stoletja, ki prikazuje dva angela, med katerima stoji križ – simbol Kristusa. Pod angelom na levi strani vidimo štirinogo žival, verjetno leva, pod angelom na desni strani pa precej poškodovani relief z bitjem kačaste oblike, verjetno zmajem. Portal sestavljata podvojena para stebrov, od katerih je notranji par stebrov v romanskem slogu, zunanji par pa v zgodnjegotskem.
Benescheva upodobitev vhodnega portala kapele na Malem gradu v knjigi Janeza Zime z naslovom Im Gebiete der Steiner-Bahn, ki je izšla leta 1891. Upodobitev je bila leta 1894 objavljena tudi v knjigi Kamnik, zemljepisno - zgodovinski spis Ljudevita Stiasnyja (1862-1936).
Kapitela stebrov na levi strani malograjskega portala.
Prehod iz vstopne lope v obhodni zunanji hodnik na severni strani.
Pogled s severnega obhodnega hodnika proti kamniškim Žalam. V spodnjem delu fotografije vidimo mestne hiše na severnem pobočju Klanca. Na vzpetini stoji Rauterjeva graščina, imenovana tudi Trutzturn ali Smoletov gradič. Nad njo vidimo pokopališko cerkev Marijine in Jožefove zaroke na Žalah, ki je bolj poznana kot cerkev sv. Jožefa.
Pogled s severnega obhodnega hodnika v smeri proti vzhodu. Pod strmim pobočjem Starega gradu se onkraj Kamniške Bistrice proti Tuhinjski dolini vije tuhinjska cesta. V daljavi vidimo Nevlje z župnijsko cerkvijo sv. Jurija na jezeru, kjer je bil do sredine 13. stoletja sedež kamniške srednjeveške župnije.
Južni obhodni hodnik zapira vhod v zakristijo.
Z južnega obhodnega hodnika je lep pogled na kamniški predmestji Novi trg in Šutna. Na Šutni je od 13. stoletja sedež kamniške župnije.

Možnost filtriranja

Iskanje

Tip vsebine

Kategorije
Kategorije
Kategorije
Kategorije
Kategorije

Izbira pokrajine


2008 - 2024 © Portal KAMRA, Izdelava: TrueCAD d.o.o.