Najpomembnejši jeistoimenski študijski krožek, ki ga je leta 1995 v svoji Hiši od Ćiuda v Loparju ustanovilain mu bila prva mentorica sociologinja Leda Dobrinja. Od leta 2001 je mentoricaštudijskega krožka »Beseda SlovenskeIstre« Nadja Rojac, rojena sicer v Gažonu, a od rojstva živi v Trstu. Namen študijskega krožka je oživljanjekulturnega in prosvetnega delovanja tudi med avtohtonim slovenskimprebivalstvom Istre.
Študijski krožek izdaja zbornik BRAZDE S TRMUNA, ki izhaja enkratletno. Zbornik predstavlja osebnosti in obravnava teme, ki so bile pomembne zarazvoj in obstoj Slovencev v Istri. Naj navedemo samo nekatere: narodnaoz. ljudska noša, glagolica in duhovnikiglagoljaši, slovansko bajeslovje, šolstvo, otroške igre, ljudske navade inobičaji… Domači literarni ustvarjalci lahko objavljajo svoja dela tako v knjižni slovenščini kot v sočnih istrskih narečjih.
Delo, ki ga opravlja študijski krožek»Beseda Slovenske Istre«, je za Slovence v Istri zelo pomembno. Razkriva namrečneprecenljive bisere, ki jih v sebi skrivata istrsko podeželje in obmorskamesta. V Brazdah s trmuna beremo to, česar v medijih in knjigah, ki izhajajo,zlepa ne najdemo.
Študijski krožek »Beseda slovenske Istre« slavi letos 15. obletnico delovanja. Ta dogodek smo počastili z razstavo v Osrednji knjižnici Srečka Vilharja v Kopru. Svečano odprtje je bilo novembra 2010.