Knjižnica Ivana Potrča Ptuj se je v letih 2007 in 2008 vključila v projekt digitalizacije dragocenega knjižničnega gradiva. V sodelovanju z Narodno in univerzitetno knjižnico v Ljubljani smo na portalu dLib objavili digitalizirane časopise Štajerc, Ptujski list in Narodna sloga, ki so izhajali na Ptuju v času od 1900 – 1932, ter Naše delo, predhodnik današnjega Štajerskega tednika, ki je začel izhajati leta 1948.
Štajerc je bil glasilo štajerske stranke Štajerc-Partei (od 1907 Napredna zveza), ki je na spodnjem Štajerskem oznanjala ideje štajercijanstva, to je sprave med meščani (Nemci) in kmeti (Slovenci). Časopis, pisan v slovenščini, je imel izrazito germanizatorske težnje. Razglašal se je za zagovornika “ljudskih pravic”, a je za krinko gospodarskih koristi želel speljati štajerske in koroške Slovence v nemštvo. Nastopal je proti slovenskemu narodnemu gibanju in jugoslovanskim panslavističnim težnjam ter odvračal kmete od slovenskih narodnih strank. Leta 1908 je podprl nemškutarske protislovenske izgrede na Ptuju.
Časopis, podprt od nemškega kapitala, je izhajal od julija 1900 do oktobra 1918, najprej kot štirinajstdnevnik, od leta 1907 pa kot tednik. Med njegovimi ustanovitelji je bil tudi takratni ptujski župan Josef Ornig. Uredništvo časopisa je bilo na Ptuju. Izdajatelj in odgovorni urednik časopisa je bil Michael Bayer, od leta 1907 pa Karl Linhart, zagrizen nasprotnik Slovencev. Tiskal ga je ptujski tiskar W. Blanke, v nakladi 15.000 izvodov, kar je bila v primerjavi s takratnimi slovenskimi časniki nevarno velika naklada.
Ptujski list, politično gospodarski tednik, glasilo Jugoslovanke demokratske stranke na Štajerskem, je izhajal od 6.4.1919 do 30.4.1922. Tiskal ga je ptujski tiskar Wilhelm Blanke. Njegovi uredniki so bili Anton Sovre, dr. Franjo Šalamun in Tone Gosak. Poročal je o gospodarskih in socialnih razmerah v ptujskem okraju, o kulturni dejavnosti ptujskih Slovencev ter pomembnih ptujskih osebnostih. Časopis je bil protiklerikalno usmerjen, nastopal je proti predvojnim Nemcem in nemškutarjem.
Prvi odgovorni urednik Ptujskega lista je bil Anton Sovre, slovenski klasični filolog, prevajalec in posredovalec antičnih literarnih zakladov. V času svojega bivanja na Ptuju (1919-1926) se je posvečal prevajanju in študiju antičnih spisov, pedagoškemu delu na ptujski gimnaziji, aktiven pa je bil tudi v ptujskih društvih in organizacijah.
Po dolgoletnem premoru se je leta 1931 na Ptuju pojavil nov časopis – Narodna sloga – neodvisen tednik. Izhajal je vsako soboto, od 1. novembra 1931 do 14. maja 1932, v približno 4000 izvodih. Izdajali so ga radikalci, pristaši beograjske vlade. V prvi številki je uredništvo objavilo program novega ptujskega lista: utrjevati vero in ljubezen v skupno mater Jugoslavijo, spoštovati stara krščanska načela, ozdraviti narodno mlačnost in suženjsko miselnost naših ljudi, boj proti socialnemu zlu brezposelnosti in bede najrevnejših sobratov, boj proti vsem, ki po 13 letih narodne svobode še vedno preko meja naše domovine škilijo in tistim, ki narodno premoženje kradejo… Razloženo je tudi ime časopisa: “… po dolgem premišljevanju smo se odločili za naslov lista Narodna sloga, v plemenitem stremljenju, da pomagamo zgraditi to slogo po narodnem reku Sloga jači, nesloga tlači!”.
17. julija 1948 je na Ptuju začelo izhajati Naše delo, glasilo okrajnega odbora OF Ptuj. Nastalo je iz potreb dnevne politike po “boljšem delu agitacije in propagande”. Za prvega urednika glasila je bil imenovan Drago Zupančič, domačin s Ptuja. Prva številka časopisa je izšla brez fotografij, na formantu 34 x 24 cm. Natisnila jo je Mariborska tiskarna, ki je to storitev za časnik opravljala več kot 40 let. Glasilo je izhajalo 14-dnevno in ob koncu leta 1948 doseglo naklado 2.600 izvodov. 1950 je začelo izhajati tedensko – tega leta je izšlo 25 številk, nato pa je zaradi pomanjakja denarja časopis za pol leta prenehal izhajati. Po velikih težavah in prizadevanjih je z letom 1951 časnik spet začel izhajati, tokrat pod imenom Ptujski tednik. Leta 1961 se je časopis preimenoval v Tednik, 2003 pa v Štajerski tednik – danes izhaja dvakrat tedensko, v nakladi 12.000 izvodov.
Več informacij o navedenih časopisih lahko najdete v digitalni zbirki Ptujska časopisna dediščina, polna besedila časopisov pa so dostopna na portalu Digitalna knjižnica Slovenije.