1893-1915
Začetki
Goriška tiskarna Andreja Gabrščka (1864-1938) ima svoj povod v Gabrščkovem sodelovanju s tiskarjem Antonom Obizzijem. Kupil mu je namreč tiskarski stroj, pri njem tiskal in tudi plačeval, Obizzi pa mu je stroj odplačeval. Zato je Gabršček kmalu začel razmišljati o lastni tiskarni. Zanjo se je odločil leta 1892 in jo leto kasneje tudi odprl. To je bila Goriška tiskarna, za katero je pridobil malo tiskarsko koncesijo, ki je dovoljevala tiskanje lastnih publikacij ter tiskovin za šole, trgovine, društva ipd. Nekaj let kasneje je z veliko truda pridobil tudi polno koncesijo. V tiskarni je delala tudi njegova soproga Rozina Gabršček.
Tiskarna, stroji, oprema
Prostore si je uredil v hiši na nekdanji Gosposki ulici (danes: Via G. Carducci): tu je imel tiskarno, uredništvo, upravo, ekspedicijo, v drugem nadstropju pa tudi stanovanje. Kupil je dva tiskalna stroja, drugo opremo in takoj na začetku že tudi cirilske črke. Sedmega septembra 1893 je iz tiskarne izšel prvi tisk: 37. številka lista Soča, tiskana z novimi črkami.
Tiski
Poleg Soče je tiskal tudi glasila Primorec, Jednakopravnost, Knajpovec, Naše zapiske in Vedo. Drugi obsežen sklop tiskov iz njegove tiskarne pa je književnost. Tiskal je več zbirk: Slovansko knjižnico, ki je prinašala prevode slovanskih književnosti, Knjižnico za mladino, gledališka dela v zbirki Talija, Salonsko knjižnico, Svetovno knjižnico, Venec slovanskih povesti ter nekaj samostojnih izdaj. Skupaj je izdal skoraj 300 knjig.
Knjigarna
Gabršček je leta 1906 na vogalu Trgovskega doma v Gorici odprl še knjigarno in trgovino s potrebščinami. Imel je tudi kiosk v Gradežu, kjer je večinoma turistom ponudil knjige v italijanskem, nemškem in slovanskih jezikih. Tiskarno je odprl tudi v Pulju, vendar jo je kmalu prodal.
Prva svetovna vojna
Tik pred prvo svetovno vojno je bilo v tiskarni zaposlenih približno 25 ljudi, Gabršček je kupil tudi nov stavni stroj. Z začetkom vojne je delo povsem zastalo; Gabršček je bil najprej pod nadzorom, nato zaprt na goriškem gradu. Zadnji tiski so izšli v maju 1915, potem pa je vojska (italijanska in avstrijska) zasegla opremo za svoje potrebe.
V knjigi Goriški Slovenci nam Gabršček kar sam doživeto opiše ustanavljanje svoje tiskarne in delo v njej.