O delovanju čitalnice v naslednjih letih pričajo naslednji članki v Slovenskem narodu iz leta 1872 in 1873, kjer se dopisnik v prvem članku čudi Šmarčanom, da imajo narodno čitalnico in nemščurskega župana.
Slovenski narod, 21. 9. 1872 piše:
» V Šmartnem pri Litiji bode »prva beseda«, s katero se bo odprla narodna čitalnica dne 22. septembra t.l.
Program je ta-le:
1) Popoldne ob 3. uri se zbero čitalnični udje in gostje v Šmartnem pri g. Jakliču.
2) Ob 4. uri potem skupni odhod v bližnji, le četrt ure oddaljeni Zavrstnik, kjer ima šmartenska čitalnica svojo dvorano, in ondi godba s prostim razveseljevanjem do večera.
3) Ob 7. uri zvečer v Zavrstniku: »Beseda« in sicer: a) Slavstveni govor prvosednika g. Adamiča. b) Igra: »To sem bil jaz«. Pred igro in po igri poje zbor ljubljanskih pevcev. Po »besedi« ples.
Vstopnice se dobivajo v čitalnici v Šmartnem in v Zavrstniku po 50 Kr. Čitalnični udje jih dobijo brezplačno.«
Slovenski narod, 28. 1. 1873:
»Šmartinska čitalnica pri Litiji je napravila dne 26. januarja besedo igro »Vdova in vdovec«, dne 2. februarja pa napravi Vodnikov dan; govor in prelog, igra »Svojeglavneži«, pustna nedelja; Janko Poskočin, gluma v petih dejanjih. Po igri tombola. Uljudno vabi ude k tem besedam.«
Slovenski narod, 6. 2. 1873:
»Včeraj 2.t.m. je napravila šmartensko-litijska čitalnica besedo v Vodnikov spomin. Pokazalo se je pri tej veselici, da čitalnica prav dobro napreduje, kajti udeležilo se je te veselice občinstvo iz Litije in Šmartna toliko, da je bila velika dvorana prav napolnena in bili smo prav dobre volje in občno zadovoljni. Program je bil: petje, govor g. Adamiča, potem govor gospodične M. Adamičeve, ki je nastopila z osem belo oblečenimi malimi dekliči, ter nam razlagala zasluge Vodnikove za naš narod, kar je poslušalce prav zanimalo in razveselilo. Potem je bila igra »Vdova in vdovec«. Igrali so gg. Adamič in Skrajnar in gospodične Adamičeve prav izvrstno. Po igri je bila tombola, veseli smo se pozno v noči razšli. Priporočalo bi se, da bi se naši udje in okoličani drugi pot zopet tako obilno udeležili in da bi se tudi družinskih večerov t.j. vsak četrtek in nedeljo večer v čitalnici obilneje udeležili. Z adreso slovenskih rodoljubov proti krivičnim direktnim volitvam smo tudi mi zadovoljni in jo bodemo vsi podpisali.«
V Slovenskem narodu z dne 18. 5. 1873 je dopisnik hvalil napredovanje šmarsko-litijske čitalnice pod vodstvom g. Adamiča, ki je v delovanje čitalnice vložil veliko truda. Pod njegovim vodstvom so izvrstno odigrali več iger. Opozarja pa tudi na hiranje čitalnice za kar krivi predvsem malomarni odbor. Na koncu je pozval člane čitalnice, naj volijo nov odbor, »da ne zaspi v božjem miru naša čitalnica.«
Slovenski narod z dne 14. avgusta 1873 omenja:
»Čitalnica v Šmartnem pri Litiji napravi 17. avgusta besedo s sledečim programom 1. Tombola, na prostem, 2. Carjeva pesem z bengaličkim ognjem na odru, 3. Ruska pesem z glasovirom, poje gospica Mimica Adamič, 4. Zapuščena, z glasovirom, poje gospica Fanica Adamič,5. Igra »Bob iz Kranja« in ples «
Erna Jurič, Knjižnica Litija