Okostje mamuta, najdeno v Nevljah pri Kamniku, je izrednega pomena za Slovenijo in tudi širšo strokovno javnost.
Na območju Slovenije so bili že pred tem najdeni mamutovi ostanki, vendar posamezni deli okostja niso primerljivi z neveljskim mamutom, katerega okostje je ohranjeno skoraj v celoti. Največja najdišča dokaj dobro ohranjenih mamutov so znana v Sibiriji ter posamezna okostja drugod po Evropi. Neveljski mamut pa je dokaz, da so bili mamuti prisotni tudi na ozemlju srednje Evrope.
Poleg mamuta, za katerega je bilo ob rekonstrukciji kosti ugotovljeno, da je bil star okoli 40 let, so bili v Nevljah najdeni nekateri rastlinski ostanki, ostanki rogov severnega jelena (Rangifer tarandus) ter 3 centimetre veliko mikrolitsko aurignaško rezilce – praskalce iz temnega sileksa, ki dokazuje prisotnost kulture kamenodobnih lovcev na našem območju.
Paleolitska postaja v Nevljah naj bi sodila v drugi interstadial zadnje würmske poledenitve približno 20 000 let v preteklost.
Mamut (Mammuthus primigenius) je značilni predstavnik ledenodobne favne, živel je ob koncu terciarja in v ledeni dobi, starejšem delu kvartarja. Ledena doba je segala vse od 1 800 000 do 10 000 pred našim štetjem. V tem času so se izmenjavali glaciali, daljše mrzle poledenitve in interglaciali, krajše tople medpoledenitve.
Mamut spada v skupino sesalcev trobčarjev, peteroprstih živali z rilcem. Živel je v stepah ob poledenelem ozemlju. Na takratno hladno podnebje je bil prilagojen, saj je bil gosto poraščen s 50 ali celo več centimetrov dolgo dlako, pod katero ga je grel 4-5 centimetrski puh. Srednjeevropski mamuti, katerih predstavnik je tudi Neveljski mamut, so bili visoki povprečno 3,5 metra. Imel je majhna ušesa in krajši rep. V grbi na vratu je imel shranjeno rezervno hrano. Ena od značilnosti mamutov so bili ogromni okli, ki so najprej služili za obrambo in pridobivanje hrane, kasneje pa so izgubili ta pomen. Mamut je izumrl zaradi degenerativnih razlogov. Od danes živečih slonov mu je najbližji indijski slon.
Viri in literatura:
– Arheološka najdišča Slovenije. Izdala SAZU, Ljubljana 1975, str. 184.
– GABROVEC, Stane : Kamniško ozemlje v prazgodovini. Kamniški zbornik, X, 1965, str. 90.
– RAKOVEC, dr. Ivan : Mamut in njegovi predniki. Proteus 5, Ljubljana 1938, str. 11-18.
– Zakladi tisočletij, Zgodovina Slovencev od neandertalcev do Slovanov. Ljubljana 1999, str. 24-27.