Pogovori z ljudmi, ki so mladost preživljali med in po drugi svetovni vojni
V marsikaterem pogledu je bilo življenje med obema vojnama za mladino z mest in podeželja relativno običajno. Čeprav je z juga in zahoda vel zadušljiv veter fašizma, na severu in vzhodu pa so se krepila nacionalistična gibanja, družbeno-politično dogajanje ni zmotilo otroških iger.
Prihod vojne pa je vse spremenil.
Nemčija je 6. aprila leta 1941 brez vojne napovedi napadla Kraljevino Jugoslavijo, ki je po vsega enajstih dneh kapitulirala. Slovensko ozemlje so si razdelili trije okupatorji – Nemški rajh si je prisvojil Gorenjsko, Štajersko, severozahodni del Prekmurja, severni del Dolenjske in Mežiško dolino. Italijani so zasedli Notranjsko, večino Dolenjske in Ljubljano, Madžari pa večino Prekmurja. Nemška zasedbena strategija je temeljila na izseljevanju prebivalstva, Italijani pa so se namesto izgonov raje odločili za postopno asimilacijo, oziroma ‘romanizacijo’. Obe sta zaznamovali odraščanje naših treh sogovornikov…
Pogovori so bili posneti kot del evropskega projekta MyStory, ki ga je v Sloveniji izvajala Zveza društev upokojencev Slovenije.