Ruše so mesto in občina v Dravski dolini in ob vznožju Pohorja, 15 km iz Maribora. Status mesta so Ruše dobile leta 2006.
Ruše so razpršeno naselje z več jedri. Glavno središče je trg pred župnijsko cerkevijo Župnije Ruše.
Cerkev sv. Marije je bila zgrajena v 14. stoletju. V 17. in 18. stoletju so bile Ruše pomembno naselje s trškimi pravicami. Med prvo svetovno vojno je bila zgrajena Tovarna dušika Ruše, ki je bila vse 20. stol. poglavitno gospoodarsko gonilo Ruš. Do osamosvojitve je tovarna zaposlovala 2.200 ljudi, zaradi izgube jugoslovanskih trgov pa je naglo propadala in se dokončno zaprla leta 2006.
Pregledno zgodovinsko podobo kraja je moč videti na razglednicah iz različnih zgodovinskih obdobij.
Kulturno podobo Ruš pa so sooblikovali:
tesno povezan z Rušami je Janko Glazer. Pesnik, literarni zgodovinar, knjižničar in urednik je bil vse življenje Rušan: rojen 21. marca 1893 in umrl 2. februarja 1975. V letih 1920 do 1926 je poučeval na mariborski klasični gimnaziji. Bil je knjižničar v mariboski Študijski knjižnici, od 1931 do 1959 tudi ravnatelj. V Mariboru je izoblikoval eno najvidnejših slovenskih knjižnic. Leta 1945 se je, po pregnanstvu v Srbijo, vrnil v Maribor in obnovil knjižnico. Je oče pesnice, literarne zgodovinarke, prevajalke in urednice Alenke Glazer.
Rušan je tudi slovenski violinist in violinski pedagog Igor Ozim, koncertni violinist svetovnega slovesa.
Likovni pedagog, slikar in grafik Edvin Kralj je ena izmed ključnih oseb pri organizaciji likovne ljubiteljske kulture in je tudi eden najbolj zaslužnih za to, da je Občina Ruše dobila svojo likovno galerijo – muzej. Bil je tudi med soustanovitelji Ruškega likovnega kroga, ki deluje od leta 1969.