Kalone, kalonje, k’lune, portali, portoni …
“Že po izgledu kalone bi lahko delili njihove lastnike na bogate in revne. Po poteh skozi kraške vasi kalone najbolj pritegnejo našo pozornost. Prevzame nas srečanje z ustvarjalnostjo kamnoseških mojstrov. /…/
Na kalone, ki učinkujejo v prostoru kot nekakšni kmečki oltarji, lahko gledamo kot nekakšni kmečki olatrji, lahko gledamo kot na mojstrovine, vgrajene v zidovja, ki obdajajo ambiente borjačev. Vedno izstopa njihova monumentalnost in simbolnost kamnoseških sporočil. Pod imenom kalona, porton pojmujejo Kraševci kamniti in leseni del skupaj. Kalona je arhitekturni element. Po osnovni obliki lahko ločujemo kalone okvirne in ločne izvedbe. Kalone ločne izvedbe so praviloma starejšega datuma, celo iz 15. in 16. stoletja. /…/ Okvirne kalone so novejše in datirajo predvsem v 19. stoletje.
Kalono [okvirne] običanjo sestavljajo naslednji elementi:
– podstavek, ščitni kamen, pravijo mu tudi baša, baba, odrivnik, odrsavnik,
– pokončnik, pokončni steber, tudi jerta,
– oporna konzola, konzolni vložek, oporni vložek, rame, mensola,
– koničasti arhitrav gurenc, šjar, preklada,
– napuščni venec.
/…/
Med ločne kalone vrščamo kalone s polkrožnim lokom ali arhivolto in kalone s košarastim lokom (elipsastim, ovalnim in pravim košarastim lokom). Ločno kalono sestavljajo:
– baza podstavek ščitnik,
– pokončnik, deblo,
– oporni kapitel, oporni kamen,
– ločni segementi, ločni kamni (monolitni ali v kosih),
– sklepni kamen, sklepnik, sklepni segment, agrafa (z vencem ali brez).” (Renčelj; Lah, 2004, str. 125, 126, 129)
“Tudi vrata, skozi katera vstopamo z borjača v hišo, so oblikovana z bogatimi arhitekturnimi elementi, z značilnimi proporci in likovno izvedbo.
Vrata sestavljajo naslednji elementi:
– prag,
– podstavek, baša,
– pokončnik,
– preklada, prečnik, in
– venčni napušč.
Preklade so lahko obogatene s sklepnikom ali agrafo. Napušćčni venec je naslonjen na preklado ali pa je postavljen nekoliko višje.” (Renčelj; Lah, 2004, str. 135)