Vojna je tudi med gasilci tega društva terjala svoj davek. Mnogi gasilci so bili med bratomorno vojno ubiti. Že v letu 1945 je delovanje društva znova zaživelo, v gasilske vrste je vstopilo 17 novih članov, katerim se je v naslednjem letu pridružilo še 17 novih članic. Nove članice in člani so številčno vstopali v gasilske vrste tudi v naslednjih letih. Imeli so močno žensko desetino. V tem času je bila močno razvita kulturna dejavnost gasilskega društva. Prirejali so gledališke igre, v katerih so nastopali gasilci in gasilke.
Dejavnost žena je v 50. letih prejšnjega stoletja zamrla, saj so se dekleta poročale in odhajale od doma. Kljub vsemu je društvo napredovalo. Leta 1954 so nabavili prvo motorno brizgalno Savico. V letu 1955 se je moralo društvo preimenovati v GD Jesenice, prvotno ime je bilo ponovno uveljavljeno po osamosvojitvi leta 1991. Društvo je odkupilo zemljišče pri gasilskem domu, kjer so imeli vaje in veselice. S pomočjo gasilske zveze in z lastnimi prihodki, so opremili društvo z opremo za gašenje požarov ter skrbeli za izobraževanje članstva. Gasilski dom je postal premajhen, zato so se odločili, da ga podaljšajo in naredijo novo streho. Ob 30. obletnici, leta 1962, so slovesno otvorili dograjen gasilski dom. Leta 1970 so nabavili novo motorno brizgalno Rosenbauer, leta 1975 pa so končno uspeli kupiti prvo gasilsko vozilo znamke Fiat 1300 za prevoz motorne brizgalne. Naslednje leto so razvili prapor in kupili sireno. Zob časa je vse bolj načenjal lesen gasilski stolp, ni bilo urejenih sanitarij, potrebovali so leseno lepo zaradi letnih prireditev. Za to so poskrbeli s prostovoljnim delom gasilcev, financiranjem Krajevne skupnosti Šentrupert in prostovoljnimi prispevki krajanov v začetku osemdesetih let in leta 1982, ob 50. obletnici društva predali namenu. Leta 1984 so, zaradi vse večjih okvar vozila Fiat 1300 in pomanjkanja rezervnih delov, kupili in namenu predali novo vozilo 1600BR. Glavni donatorji so bili Gasilska zveza Trebnje, Krajevna skupnost Šentrupert in Mokronog ter krajani okoliških vasi.
Od konca 70. let dalje se je v društvo včlanjevalo vedno več mladih deklet in fantov, zato se je znotraj društva formirala mladinska skupina, ki je zavzeto sodelovala na gasilskih vajah in tekmovanjih, prirejala pa je tudi mladinske veselice. V letu 1980 je k društvu pristopilo večje število pionirjev, ki so zelo zavzeto sodelovali na gasilskih vajah in tekmovanjih. Za pionirje je društvo nabavilo posebne delovne obleke in motorno brizgalno Tomos. Z raznih tekmovanj so prinesli več pokalov in priznanj. Sodelovali so tudi na skupni vaji z vojašnico Mokronog, ki se nahaja v neposredni bližini gasilskega doma. Leta 1988 so se zopet lotili adaptacije doma – ureditev sejne sobe in kuhinje za potrebe sestankov društva, volitev, srečanj mladincev.