Domino so iznašli na Kitajskem, okoli leta 1100. Prvotno se jih je uporabljalo pri vedeževanju, s časom pa se je kot igra razširil po celi Kitajski in Koreji. V Evropo je prišel v 18. stoletju preko Italije in se nato razširil v Francijo in Anglijo ter naprej po celem svetu (Board Game Land; Delft, 57 in Grunfeld V., 104).
Domino je priljubljena družabna igra, ki se igra s pravokotnimi ploščicami poimenovanimi domine. Te so razdeljene na dve enaki polovici, pri čemer je na vsakem delu narisano določeno število pik. Ploščice so najprej izdelovali iz kosti, kasneje pa so jih obdali z medenino ali slonovino, zato, da so lahko stale pokončno. Pozneje so domine izdelovali iz lesa, v novejšem obdobju pa tudi iz plastike. Garnitura domina je poimenovana po ploščici z največjim številom pik – na primer dvojna šestica (komplet 28 ploščic) in zajema vse možne kombinacije od dvojne ničle do dvojne šestice (Delft, 57 in Grunfeld V., 104-107).
Domino je igra za najmanj dva igralca. Na začetku igre, položimo na mizo vse domine s pikami navzdol in jih premešamo. Vsak tekmovalec si nato izbere 6 domin. Z igro prične tisti igralec, ki ima v roki domino z največjim številom pik, in sicer tako, da ploščico položi na mizo. Igralci nato izmenično polagajo k tej domini (pozneje pa h končnim dominam) svoje ploščice tako, da se število pik ujema. V primeru, da igralec, ki je na vrsti take domine nima, mora s kupa na mizi vzeti novo ploščico. Zmaga tisti igralec, ki se prvi znebi vseh svojih domin. Kljub temu, da je domino igra na srečo, dobrega igralca odlikujeta hitro računanje in sklepanje (Ambrož Strle, 194; Delft, 57 in Grunfeld V., 104-107).
Literatura:
Ambrož Strle, A. (2014). Igre za majhne in velike otroke. Tehniška založba Slovenije, Ljubljana, 194-195.
Board Game Land (11. 11. 2020). The complete history of board games. https://boardgamesland.com/the-complete-history-of-board-games/ (23.8.2022)
Delft, P. (1992). Miselne igre vsega sveta. Tehniška založba Slovenije, Ljubljana, 57.
Grunfeld V., F. (1993). Igre sveta. DZS, Ljubljana, 104-107.