Spominska plošča je postavljena na kamnitem stebru na južnem robu Šturskega parka, pri Rizzatijevi vili. Nekaj metrov stran je stanovanjska hiša, nekdaj rastlinjak Rizzatijeve vile, kjer je bila nameščena prva radijska postaja. Ploščo v njen spomin so odkrili 30. januarja 1987.
V tedniku Novi list iz Trsta (5. februar 1987) so zapisali:
»V dvorcu Zemono pri Vipavi je bila v petek, 30. januarja, ob 40-letnici ustanovitve radia “Slovensko Primorje”, predhodnika Radia Koper, okrogla miza na temo “Obveščanje ob meji – dejavnik sožitja in sodelovanja”. Še prej so ob nekdanjih prostorih prvega radia v parku ob Hublju v Ajdovščini odkrili spominsko ploščo.«
Odkril jo je Jože Smole, tedanji predsednik SZDL (Socialistične zveze delovnega ljudstva).
Opis spominske plošče
Na kamnitem stebru, sezidanem iz flišnega peščenjaka, je pritrjena pravokotno oblikovana plošča iz rudistnega apnenca (kamen s Krasa). V ploščo je vklesan napis: »Na tem mestu je v jeseni leta 46, ko je še trajal boj za priključitev in ko smo še utrjevali temelje ljudske oblasti, pričela oddajati prva na Primorskem Radio postaja Slovensko Primorje.«
Delovanje radijske postaje
Radijska postaja za Slovensko Primorje je začela oddajati 6. oktobra 1946. Takrat je bila Ajdovščina središče ozemlja cone B. Delovala je kot relejna postaja Radia Ljubljana na ozemlju Ajdovščine, Vipavske doline, Gorice in tržaškega Krasa. Na začetku je bilo 45 minut dnevnega programa. Vsebina programa so bile krajevne novice, predvajane popoldan in zvečer. Ob proslavitvi posebnih dogodkov je bil radijski program tudi daljši. Po pripovedovanju starejših domačinov se je predvajala tudi glasba.
Po priključitvi ozemlja cone B k Jugoslaviji in po odprtju novega oddajnika v Domžalah je postala radijska postaja nepotrebna, zato so jo leta 1951 ukinili. O spominih starejših domačinov je napisano v raziskovalni nalogi Spomini na prepihu, izdelani v letu 2014.
Viri in literatura
Bezlaj Krevel, L. (1998). Halo, tu radio Ljubljana! Katalog k razstavi Tehniškega muzeja Slovenije ob 70. obletnici ustanovitve Radia Ljubljana. Tehniški muzej Slovenije.
Novi list, 5. februar 1987.
Slokar, D. (2010). Ajdovščina med leti 1945 in 1947 v luči lokalnih virov (diplomska naloga). Samozal. D. Slokar.