VENETSKI KONJ – SIMBOL MIRU
Kogoj venetskega konja postavlja v vlogo protagonista civilizacij – zanj predstavlja simbolni temelj združene Evrope.
Z brskanjem po bogatih starodavnih izročilih kultur in študijem umetnosti različnih civilizacij, simbolike in materialov je Kogoja pot privedla do Etruščanov – posebej pa se je oprl na kulturo Venetov. Kot zagovornik teze, da je venetska kultura Slovencem blizu in da so Veneti naši predniki, se je izčrpno poglabljal v kulturo situl – tako se je razvijala in udejanjila Kogojeva zamisel o kipu venetskega konja, ki je ena opaznejših in bolj izstopajočih podob iz starejše železne dobe. Povzeta je po upodobitvah sedmih konjev na vaški situli iz 6. stoletja pr. n. št. Za osnovo svojega konja je izbral konja, ki ima nad hrbtom upodobljeno rajsko ptico. S tem je želel oblikovati duhovnega konja izredno milega izraza, ki predstavlja konja miru. Navdušenost nad stilizirano podobo konjev na situlah je Kogoja gnala k izdelavi konja v skoraj naravni velikosti, ki pa bi ohranjal poduhovljeno naravo.
Prvi kip venetskega konja v naravni obliki je bil postavljen v Ljubljani leta 1991, v poslovno-trgovskem središču Smelt – WTC. Na Kogojevo željo je ta kip pozlačen.
Drugi kip, ki je bil darovan Sloveniji, je bil postavljen leta 1992 v Slovenj Gradcu, ki od leta 1989 nosi naziv mesto glasnik miru. Konj krasi mestno središče s pogledom na glavni trg in cerkev sv. Elizabete ter nosi sporočilo miru in splošnega blagostanja.
Sanatorij za zdravljenje obolelih v černobilski nesreči v Nebugu pri Sočiju ob Črnem morju je svojega konja v dar dobil leta 1993 ob odprtju.
Delo Oskarja Kogoja predstavlja Slovenijo tudi v Ženevi, saj so konec junija 1995 pred stavbo Svetovne trgovske organizacije v Ženevi odkrili kip venetskega konja. Pobudnik je bil takratni slovenski veleposlanik pri organih OZN v Ženevi Anton Bebler. Konj je bil donacija Republike Slovenije in Kogoja Organizaciji združenih narodov ob njeni 50-letnici.
Ob tritisočletnici Jeruzalema leta 1997 so kip konja na pobudo Izraelskega muzeja postavili v Jeruzalemu.
Viri
Čubej, M. Venetski konj za združeno Evropo. Primorske novice, 14. 7. 1995, št. 55, str. 9.
Jež, L. O duhovni kulturi Slovencev. Naša žena, 1/2005, str. 16–17.
Sitar, S. Konji dobrih želja Oskarja Kogoja. Revija o konjih, april 2021, št. 4, str. 54–55.
Galerija Oskar Kogoj Nature Design. Zbirka Kogojevih del. (citirano 12. 12. 2022). Dostopno na naslovu: https://galerijaoskarkogoj-sp.si/zbirka-kogojevih-del.htm