Konji so že od pradavnine sopotniki judi. Pomen so si pridobili predvsem s premagovanjem večjih razdalj ljudi na njihovih hrbtih in kasneje na vozovih. Tako so se srečevala ljudstva in kulture.
Slavni Valvasorjevi konjenici je v zadnjih 30. letih zagotovo uspelo združiti človeka, konja, naravo ter kulturno in zgodovinsko dediščino. Konjeniki so pri svojih popotovanjih po domovini in tujini, čudoviti naravi med mogočnimi gradovi in dvorci spoznali konjevo hitrost in vzdržljivost, ki se z lahkoto uporabi za premagovanje terena. Dotaknile so se jih še druge izjemne lastnosti, ki jih premore konj in jih ni mogoče našteti.
Pojavnost konja ter skladnost konjenika z njim v sedanjem sodobnem svetu vzbujata zvedavost in radovednost med opazovalci, ki jih ta vez hitro pritegne in osvoji.
Osnovna naloga vsakega konjenika v Valvasorjevi konjenici je konju posvečati popolno skrb: glede krmljenja, čiščenja, urejanja začasnega priveza in opreme, uzdanja in sedlanja ter zagotavljanja sveže pitne vode.
Posebno skrb je potrebno posvečati vsakemu konju posebej, saj se že v fazi priprav na popotovanje z vsakodnevnim delom zagotovi in poskrbi, da so konji pravilno kondicijsko pripravljeni, primerno podkovani, da so zdravi in tudi iz veterinarskega vidika pripravljeni za napore, ki jih narekujejo posamezne etape popotovanja.