Igra Ludo ali Človek, ne jezi se, se je razvila iz starodavne indijske igre pachisi, ki je nastala okoli 6. stoletja. Pachisi je igra za 2 do 4 igralca. Sestavljena je iz igralne podloge v obliki križa, igralnih figur in 6 školjk, katere se je uporabljalo za določanje napredovanja figur. Cilj igre je bil narediti krog okoli mreže in spraviti figure na varno domov.
V 16. stoletju je mogul Akbar igral pachisi na velikem marmornatem igralnem polju. Pri tem je z dvorjani sedel na podestu sredi igrišča, za figure pa so služile sužnje iz njegovega harema. Slednje so bile oblečene v rdeča, rumena, zelena ali črna oblačila. Leta 1896 je igro v Angliji patentiral Alfred Collier. Takrat se je igralna podloga iz oblike križa spremenila v kvadratno podlogo, pravokotna kocka pa je postala kvadratna. Pravila igre se niso več spreminjala in nastala je igra Človek, ne jezi se, v obliki, kot jo poznamo in igramo še danes (Baneriee; Board Game Land; Grunfeld V., 27-29, The British Museum in Zorec, 24-25).
Igra Človek, ne jezi se, je namenjena 4 – 6 igralcem (odvisno od igralne podloge). Vsak igralec ima 4 figure v svoji barvi, katere mora iz začetnih polj pripeljati v hišico. Igralci postavijo figure na začetna polja, ki ustrezajo njihovi barvi. Na začetku vsak igralec vrže kocko trikrat, če pri tem dobi 6 pik, lahko na svoje izhodiščno polje prestavi prvo figuro. Nato met ponovi in figurico postavi za toliko polj naprej, koliko jih pokaže kocka. Igra poteka v smeri urinega kazalca. Ko so figurice na poti, lahko igralci vržejo kocko le enkrat. Met lahko ponovijo le, če kocka pokaže 6 pik. V primeru, da igralec vrže natanko toliko pik, da njegova figurica pride na polje, kjer je soigralčeva figurica, to figurico požre – vrne jo na pripadajoče začetno polje, igralec pa mora svojo pot začeti znova. Zmaga tisti igralec, ki vse svoje figure prvi pripelje v hiško. Za igro je značilno, da spodbuja igralce k potrpežljivosti, strpnosti in obvladovanju jeze, mlajši otroci pa poleg socialnih veščin vadijo še štetje in seštevanje (Zorec, 24).
Literatura:
Baneriee, M. (2022). Who invented Ludo? – Its history and origins. MPL, 30. junij 2022. https://www.mpl.live/blog/who-invented-ludo/
Board Game Land (11. 11. 2020). The complete history of board games. https://boardgamesland.com/the-complete-history-of-board-games/ (23.8.2022)
The British Museum (26.2.2021). Top 10 historical board games. https://blog.britishmuseum.org/top-10-historical-board-games/ (23.8.2022)
Grunfeld V., F. (1993). Igre sveta. DZS, Ljubljana, 27-31.
Zorec, D. (2014). Igre mojega otroštva. Knjigca, Grosuplje, 24-25.