Iz predvojne čevljarske tradicije in leta 1945 ustanovljene Okrajne čevljarske delavnice komande mesta Tolmin je leta 1947 nastalo Okrajno čevljarsko podjetje Tolmin.
Na lokalnem in širšem slovenskem trgu se je kmalu uveljavilo predvsem po izdelovanju trpežnih delavskih, planinskih in smučarskih čevljev. Leta 1954 se je iz več različnih lokacij sredi Tolmina preselilo v novo sodobno opremljeno tovarniško poslopje, ki je bilo zgrajeno na robu Tolmina. Od leta 1958 je tovarna delovala pod imenom Tovarna čevljev Jelen Tolmin. Od leta 1964 so tovarno pestile težave zaradi naraščanje cen surovin, sočasno so povečevali storilnost in uvedli delo na tekočem traku. Opustili so proizvodnjo delavske in športne obutve ter se preusmerili na izdelovanje lahkih moških in predvsem ženskih obuval.
Leta 1973 se je Jelen združil s čevljarskim podjetjem Planika iz Kranja. Dve leti kasneje je bila obstoječim prostorom TOZD Tovarna obutve Tolmin prizidana nova hala, naslednje leto še poslopje za skladiščenje izdelkov in surovin. Proizvodnja se je tehnološko modernizira, v celoti pa so tu izdelovali le še ženske sandale, sicer pa šivali vrhnje dele obutve za kranjsko Planiko. V osemdesetih jih je pestilo pomanjkanje surovin in zastarelost proizvodnje, kriza pa se je še zaostrila v začetku devetdesetih, ko so zaradi razpada Jugoslavije izgubili pomemben jugoslovanski trg. Kljub povezavam s tujimi partnerji se stanje tudi v naslednjih letih ni bistveno izboljšalo. Planika Kranj je zato leta 1996 ukinila proizvodnjo, tovarniška poslopja in zemljišča pa prodala.