Publikacija o delu otroškega in mladinskega oddelka, tako imenovane Pionirske knjižnice Leopolda Suhodolčana, je nastala ob 70-letnici Koroške osrednje knjižnice dr. Franca Sušnika. Njen namen je, da predstavimo naše dejavnosti za mlade vsem, ki jih to zanima in se jih kakor koli tiče – staršem, starim staršem, vzgojiteljem, učiteljem in tudi mladim bralcem.
Delo z mladimi se je v programih dela naše knjižnice začelo omenjati leta 1975, Koroška osrednja knjižnica je 8. februarja leta 1980 sprejela odlok o imenovanju Pionirske knjižnice po Leopoldu Suhodolčanu. S tem je začela Pionirska knjižnica Leopolda Suhodolčana delovati kot notranja organizacijska enota Koroške osrednje knjižnice. Njeno uradno odprtje je bilo 13. decembra 1980 v novih prostorih takratne knjižnice. Janez Mrdavšič, tedanji direktor knjižnice, je v publikaciji Koroška osrednja knjižnica dr. Franc Sušnik Ravne na Koroškem (1989) o delu z mladimi zapisal: »Posebno skrb posveča knjižnica sodelovanju s šolami, knjižni in knjižnični vzgoji mladih bralcev. Načrtno jih seznanja z organizacijo in poslovanjem knjižnice, z bogastvom knjižničnih fondov, z načini, kako s pomočjo katalogov, bibliografij in drugih praktičnih pomagal poiskati potrebno literaturo.« Glavna naloga Pionirske knjižnice Leopolda Suhodolčana je, poleg izposoje, temeljito bibliopedagoško delo z vsemi starostnimi skupinami mladih bralcev. Otroke in mlade seznanjamo s samostojno uporabo knjižnice, vzgajamo jih v bralce – uporabnike leposlovnih in poučnih knjig in drugega knjižničnega gradiva in v kompetentne uporabnike knjižnice.
Razvoj družbe in knjižničarstva je narekoval, da so se do danes (najbolj v zadnjih dvajsetih letih) v Pionirski knjižnici Leopolda Suhodolčana razvile številne nove dejavnosti, ki mladim bralcem odstirajo bralna obzorja, jih povabijo k branju in privabijo k bralni, h knjižnični, pa tudi k splošni funkcionalni pismenosti. Teh dejavnosti je bilo v vseh teh letih veliko (npr. Najstniška čvekalnica, vpis novorojenčkov, glinena pravljica, videoure … ), precej več, kot jih je opisanih v publikaciji. Samo aktualne, ki se redno in uspešno izvajajo že več let, so našle mesto v njej.
Avtorici sva si delo za publikacijo pošteno razdelili, se pa zahvaljujeva prav vsem sodelavcem, ki so po svojih najboljših močeh prispevali tako k izvajanju mladinske dejavnosti kot tudi k nastanku publikacije.
Jelka in Lea