Zgodovina življenja mesta Maribora je vseskozi tesno povezana z reko Dravo in njenimi mostovi. S prehodom preko reke, rečnimi potmi in obrežno poselitvijo je povezan sam nastanek mesta. Razvoj mesta so skozi stoletja temeljno oblikovali tudi prehodi čez reko – njeni mostovi. Maribor in Drava sta tako eno že dolgo. Leta 2013 pa je minilo celo stoletje od odprtja današnjega Starega mostu, ki povezuje levi in desni breg Drave, v samem srcu mesta.
Stoletnico obstoja mostu in njegovega soustvarjanja mariborske zgodovine je v poletnih mesecih 2013 obeležila tudi Univerzitetna knjižnica Maribor s sklopom dveh razstav: Življenje mostu in Most stoletnik.
Razstavo Življenje Mostu je zasnovala Enota za domoznanstvo UKM, ki je tudi opravila izbor besedil in slikovnega gradiva. Vizualno podobo je oblikoval Dejan Štampar.
Razstava je v desetletnih sklopih razkrila most, kot ga predstavljajo članki iz dnevnega časopisja v vseh 100 letih obstoja, ter slikovno gradivo, vse v celoti hranjeno v Univerzitetni knjižnici Maribor. Razstava Življenje mostu je izpovedala zgodbe o izgubljenih predmetih, prepoznavnih dogodkih, hudih tragedijah, obnovah in politiki, skratka o življenjskem toku iz enega brega mesta na drugega. Slikovni del predstavljajo razglednice, preko katerih je izpostavljena človeška in ne le urbana dimenzija mostu. Po 100 letih je tako ponovno odkrit drobec dokumentarnega pogleda na stoletje mostnega življenja.