Prelomni trenutek in že drugačen pogled na Tabor pevskih zborov je prišel v letu 1988, ko je z afero JBTZ že čutiti demokratične spremembe. V tem času smo s skrajnimi močmi v časovni stiski prireditev ohranili. Pesem je zmagala nad politiko, saj je Šentvid zopet združil pevce in tako postavil nove temelje za prihodnje obdobje taborov.
V tem času je organizacijski odbor zapustil del pomembnih ljudi, ki so oblikovali prireditev. Nadomestili so jih novi člani z novimi idejami in svežimi zamislimi. Priznati moramo, da je bila prireditev, prenesena v novo obdobje slovenske samostojnosti in državnosti, v temeljih podobna prejšnjim, le z drugačno vsebino in malo drugačnim pristopom.
V letu 2004 je imel tabor internacionalni značaj, saj smo ga označili kot eno največjih prireditev ob vstopu v EU. Prisotnost na taboru so izkazale države članice s svojimi pevskimi zbori, ki so se, po vzoru tabora, najprej predstavili s slovensko pesmijo.
Vsebina zadnjih taborov ni več vezana na velike državne in politične dogodke in imena. V ospredju je kulturna tematika z upoštevanjem tradicije, vezane na jubilejna leta skladateljev, regionalne posebnosti itd.
Vsak tabor ima namenski poziv, ki sam po sebi pomeni selektivni izbor pesmi. V zadnjem obdobju pa preko mladih udeležencev v program za ohranjanje zborovskega petja vstopa vzgojni moment ljudske pesmi.
Po demokratičnih spremembah so se pevcem iz zamejstva pridružili slovenski pevci, ki ohranjajo svoj jezik in pesem po novo nastalih državah nekdanje Jugoslavije. Zagotovo imajo vse prireditve, ki imajo dolgoletno tradicijo in vsaj petdesetletno zgodovino, podobno pot razvoja. Števila udeležencev in drugih meril vrednotenja, ki jih je tabor v Šentvidu skozi leta oblikoval, se ne da medsebojno primerjati. Tabor je bil za ljudsko pesem potreben v zgodnjih letih nastanka in je pomemben v že utečenih letih demokratičnih sprememb. Prireditev ima še naprej mesto v slovenski kulturi in je pomembna za narodno in lokalno sredino, zato je prav, da ga podpirajo kraj s prijetnimi ljudmi, občina, vzgojno-izobraževalne ustanove in država preko JSKD.
Ocena, ki bi jo radi dali, ne more temeljiti na primerjavi števila pevcev, zborov in ostalega suporta skozi leta delovanja. V prvih desetletjih tabora je bil gmotni položaj izredno ugoden. V spominu ljudi so taborski dnevi ta čas ostali kot dnevi prijetnega celodnevnega druženja s samopotrditvijo pomembnosti vsakega posameznika, ki je bil akter prireditve.
Zdajšnja organizacija Tabora slovenskih pevskih zborov se gmotno opira le na občino, delno na državo in organizacije v kraju. Tabor je za pevce še vedno izredno vabljiv, saj pevski užitki presegajo lokalno sredino, prireditve pa imajo tudi močan nacionalni naboj. Pevci preko usmerjenega programa veliko pridobijo, saj ob organiziranih zborovskih seminarjih z glasbenimi strokovnjaki današnjega časa pesmi ne gredo v pozabo. Vsem izrekamo zahvalo in pohvalo.