Monografijo z naslovom Dediči prostora, varuhi pomnikov smo na mariborski območni enoti Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije pripravili ob 60. obletnici delovanja organiziranega mariborskega spomeniškega varstva. V knjigi je v sliki in besedi predstavljena raznolika kulturna dediščina severovzhodne Slovenije in razvoj njene spomeniške službe.
Knjigo smo pisali z mislijo, da ohranjena kulturna dediščina pripada nam vsem. To so pomniki, pomembni nosilci našega kolektivnega spomina in oblikovalci naše skupnostne identitete, iz katerih črpamo izkušnje, znanje in vrednote. Skozi ponotranjeno dojemanje podedovanega in razumevanje preteklosti oblikujemo sedanjost, ki predstavlja temelj naše prihodnosti. Če kot družba svojo dediščino prepustimo pozabi, smo kot družina brez prednikov. Osamljeni, tavajoči po brezpotjih in brezbrežju misli, kot človek brez spominov.
Kulturna dediščina predstavlja našo zavest in podzavest, našo skupno krajino spominov. V tem smislu smo pri ustvarjanju knjige poskušali v bralcu zbuditi zavedanje, da je varovanje in negovanje podedovanega naloga prav vsakega izmed nas in ne le tistih, ki to počnemo znotraj uradnih institucij formalnega varstva. Upamo, da nam je uspelo.
Sodelavci z Območne enote Maribor ZVKDS