Namen projekta Digitalno inoviranje kulturne dediščine je bil s pomočjo digitalnih tehnologij povečati turistično privlačnost slovenske kulturne dediščine. Odzval se je na potrebo po boljšem razumevanju, digitalizaciji in promociji obsežnih kulturno pomembnih objektov v državi. Slovenija, ki ima več kot 29.000 registriranih enot nepremične kulturne dediščine, od tega 8.470 razglašenih za kulturne spomenike, je želela poudariti kulturo kot pomemben steber turizma.
Projekt je bil del Strategije trajnostnega razvoja slovenskega turizma 2017-2021, ki poudarja pomen kulturne dediščine za razvoj turizma. S to pobudo je Slovenija uspešno digitalizirala več kot 100 enot kulturne dediščine, pri čemer je sodelovalo več kot 1.000 lokalnih ponudnikov, organizacij in prebivalcev. Omembe vreden rezultat projekta je tudi oblikovanje 30 novih 5-zvezdičnih turističnih doživetij, vsako pa zagotavlja poseben in pristen pristop.
Zavedajoč se potenciala virtualnih doživetij v turizmu, je projekt usklajen z nastajajočimi trendi digitalnih inovacij in virtualnih doživetij. Spoznanja obsežne raziskave Turizma 4.0, pri kateri so sodelovale večje univerze in visokotehnološko podjetje, so vodila Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo pri vodenju digitalne izboljšave turističnih doživetij, zlasti na področju dediščine in kulturnega turizma.
Pobuda se je osredotočila na potencial kulturne dediščine, ki je enakomerno porazdeljena po vsej državi, globoko zakoreninjena v lokalni kulturi ter je vir zanimivih in poučnih zgodb. Za izvedbo projekta je ministrstvo objavilo javni razpis, v katerem je od vsake od 35 vodilnih destinacij zahtevalo digitalizacijo vsaj treh enot nepremične kulturne dediščine in razvoj vsaj enega edinstvenega doživetja, 5-zvezdičnega produkta, ki zagotavlja lokalno, avtentično, edinstveno in trajnostno izkušnjo.
Projektni pristop je vključeval delavnice, usposabljanje, tehnične smernice in standard za 3D digitalizacijo. Sodelovanje med stranmi se je okrepilo na različnih ravneh, od lokalnih do konferenc EU, kar je prispevalo k širnemu deljenju rezultatov.
Projekt se je osredotočil na nepremično kulturno dediščino, evidentirano v Registru slovenske kulturne dediščine. Cilj digitalizacije pa je bil zaščititi, ohraniti in ovekovečiti zgodovinske in kulturne dobrine ter prispevati k trajnostnemu razvoju turizma. Soočil se je z izzivi pri premostitvi vrzeli med sektorjema dediščine in turizma ter pri uvajanju digitalizacije na ravni destinacij. Pri premagovanju teh izzivov so imele pomembno vlogo tudi skupne delavnice, usposabljanja in tehnična podpora.
Trajnostni ukrepi projekta so bili usklajeni s cilji trajnostnega razvoja Združenih narodov in so zagotavljali okoljske, družbene, kulturne in gospodarske koristi. Digitalizacija je pomagala zmanjšati grožnje kulturni dediščini, ustvarila prihodke za ustanove in lokalne ponudnike ter okrepila vezi v skupnosti. Pozitivni vpliv izobraževalne vrednosti na turizem in ohranjanje dediščine je odmeval na mednarodni ravni, njena vrednost pa se je razširila na različne deležnike.
Končni uspeh projekta je imel preobrazbeni učinek, saj je spodbudil sodelovanje med strokovnjaki za dediščino in turizem ter vključil lokalne skupnosti. Z ustvarjanjem 5-zvezdičnih doživetij, katerih korenine so v lokalni identiteti destinacij, je pobuda prispevala k ozaveščanju, spodbujanju odgovornega turizma in ohranjanju kulturne dediščine za prihodnje generacije.
Pričujoča digitalna zbirka na Kamri ne vsebuje vseh digitaliziranih objektov, ki so nastali v projektu. Vse ostale si lahko pogledate na portalu DIKD.