V času med obema vojnama in po drugi svetovni vojni je hotel postal prizorišče političnih dogodkov, diplomatskih sprejemov in obiskov različnih delegacij. Danes je eden najprestižnejših hotelov v Sloveniji. Še vedno ga obiščejo znana svetovna imena, a takšne vloge kot nekoč nima več.
Hotelu Toplice se vse od začetkov turizma na Bledu pripisuje vodilno mesto med blejskimi hoteli. Gostil je vrsto pomembnih gostov iz političnega in družabnega življenja ter zaslovel doma in tudi po svetu.
Na mestu, kjer stoji hotel, je bilo najprej gostišče Pri Burjevcu. Vodila ga je hrabra Blejka Uršula Ferjan, znana pod vzdevkom Burjevka. Nato so v letu 1818 zajezili dva zdravilna vrelca in ju pokrili z leseno lopo in leta 1822 je tu nastalo prvo urejeno kopališče. Gostišče je od Burjevke prevzel Franc Prešeren, ki je bil velik prijatelj pesnika Franceta Prešerna.
Pravi hotel pa je na obali jezera iz gostišča v začetku petdesetih let 19. stoletja postavil poštni ravnatelj Hoffmann iz Ljubljane. Po svoji ženi Luisi ga je poimenoval Luisenbad. Uredil je slabo vzdrževane toplice ob hotelu.
Leta 1870 ga je odkupil Jožef Luckmann, ravnatelj Kranjske hranilnice. Že po nekaj letih ga je prodal grofu Camillu Aichelbergu, ki je stavbo leta 1875 močno povečal in obnovil. V tem obdobju je bila zgrajena čolnarna ter depandansa Schweizerhaus (danes Trst).
Nato ga je leta 1889 kupil Gustav Valtrini, kuhar pri prejšnjem lastniku. Z ženo sta vanj veliko vložila in ga uredila. Poznana sta bila po odlični kuhinji. Imeli so celo svojo telegrafsko službo. Valtrini je vložil veliko truda tudi v pridobivanje tujih gostov, vendar ga je zaradi slabih sezon moral prodati leta 1916 Hansu Loosu von Losinfeldsu iz Zgornje Avstrije.
Po 1. sv. vojni je bilo njegovo premoženje nacionalizirano v novi Kraljevini SHS. Leta 1919 je hotelsko stavbo kupila domačinka Jula Molnar iz znane blejske družine Vovk. Pod njenim vodstvom je hotel doživel razcvet in postal najboljši daleč naokrog. V letih 1930 in 1931 ga je tudi temeljito prenovila in modernizirala ter mu nadela ime Grand hotel Toplice. Takrat je bila zgrajena tudi Kavarna Toplice, ki je bila po 2. sv. vojni porušena.
Med vojno so imeli v hotelu visoki nemški uradniki svoje pisarne. Po njej pa je bil nacionaliziran.
Predsednik Tito je v hotel na družabno srečanje pripeljal marsikaterega gosta. Šele v zimski sezoni leta 1967/1968 so ga ponovno prenovili, predvsem notranjščino.
Do leta 1969 je deloval kot samostojno podjetje, nato pa do leta 1990 v okviru Združenega podjetja Hoteli Toplice Bled in kasneje Hotelsko turističnega podjetja Bled. Po osamosvojitvi Slovenije je deloval ponovno samostojno. Postopek denacionalizacije je bil dolgotrajen in leta 2000 je bila ustanovljena družba Grand hotel Toplice, d. o. o. Večinski delež v njej je pridobilo podjetje Sava, d. d. Hotel je v okviru Poslovne skupine Sava postal del širšega podjetja. Od leta 2007 deluje v okviru podjetja Sava hoteli Bled, d. d.
Zadnjo obnovo je doživel v obdobju od konca leta 2013 do konca leta 2014.
Viri in literatura:
- Arhiv : letna poročila. sava.si. 25. avg. 2015.
- BENEDIK, Božo: Bled, ta naš Bled!. Ljubljana : Eurodesign, 1993
- FAJFAR, Janez: Blejski dvorec knežje rodbine Windischgrätz. Razgledi Muzejskega društva Bled. 4(2012). 35-43.
- ROGELJ, Monika: Grand hotel Toplice in njegova zgodovina. Razgledi Muzejskega društva Bled. 4(2012). 119-125.