pesnik, prozaist in slikar
8. 2. 1895, Dolnja Prekopa pri Kostanjevici – 11. 7. 1916 Cima XII (Italija)
»Veste, kdo je bil Josip Cvelbar? Umetnik z dušo in telesom, velik po duhu, plemenit po srcu, umetnik v poeziji, umetnik v slikarstvu, rojen pesnik in slikar.«
Josip Turk, Dolenjske novice, 31. 8. 1916, št. 23, str. 89
V letu 1920 je bilo Cvelbarju posvečeno več literarnih večerov v novomeškem Narodnem domu, kjer so ga predstavili kot umetnika in brali njegove literarne in dnevniške zapise. Njegova dela, 31 slik in risb, iz dijaških let in tudi portretov vojakov ter drugih podob, nastalih na fronti in v zaledju, so bila vključena na I. pokrajinsko umetniško razstavo in prvič na ogled širši javnosti.
Po osnovni šoli je obiskoval gimnazijo v Novem mestu. Po vpoklicu v avstro-ogrsko vojsko, v začetku aprila 1915, je kot vojak 17. pešpolka večino časa preživel v zaledju, kjer je risal, pisal dnevnik, pisma in dopisnice. V začetku julija 1916 je bil v vojaških spopadih na pobočju gore Monte Cucco ranjen in je po dveh dneh umrl. Ni se mu izpolnila največja želja biti pokopan v domači zemlji.
V času šolanja na gimnaziji je sodeloval pri ustvarjanju številnih glasil in dijaških listov. Pisal je pesmi, črtice in slikal ter svoja dela objavljal pod različnimi psevdonimi. Želel je študirati slikarstvo v Pragi. V času vojne je v zaledju in na fronti risal s svinčnikom prizore iz življenja vojakov in vsega okoli sebe. Iz tovrstnih podob neprestano govori tragična slutnja bližajoče se smrti.