Siva čaplja – znanstveno ime Ardea cinerea, je vrsta iz družine Ardeidae (čaplje). Razširjena je po Evropi, Afriki in Aziji do nadmorskih višin okoli 1000 m, v glavnem pa v zmernem pasu. Pozimi se umakne iz področij s hudim mrazom. Živi v gozdovih blizu rek, jezer, morske obale ali drugih mokrišč.
Siva čaplja od ostalih čapelj izstopa po svoji velikosti in krepki postavi, saj je z iztegnjenim vra-tom dolga od 84 do 102 cm, razpon njenih peruti pa meri od 155 do 172 cm.
Zgornji del njenega telesa je bolj ali manj enotno pepelnato siv, trebušni del je sivo bel, na bokih ima črni lisi. Siv vrat, ki ga med počitkom popolnoma uvije, je spredaj bel, krasijo ga vzdolžne črne črte. Nad rumenim očesom teče proti zadnjemu delu glave črna proga, ki se na tilniku konča s perjanico iz treh dolgih črnih peres. Odrasle živali imajo čelo in tême popolnoma belo, medtem ko je ta del glave pri mladih osebkih siv.
Njen dolg in močan kljun, umazano rumene barve, ima obliko bodala. Z njim spretno lovi plen bodisi iz zasede bodisi z zalezovanjem. Ure dolgo lahko nepremično stoji na bregu reke in čaka, da nič hudega sluteča riba ali rak pride mimo nje, takrat bliskovito iztegne vrat in zgrabi plen. Drugič pa na dolgih rumenkasto sivih nogah brodi ob bregu jezera ali previdno stopa po močvirju ali travniku in opreza za dvoživkami, plazilci in malimi sesalci.
Gnezditi začne zgodaj februarja tja do konca aprila. Gnezdi v kolonijah, ki lahko štejejo po več kot sto gnezd, a tudi osamljena gne- zda niso redek pojav. Gnezdo gradita oba partnerja iz vej po navadi na drevesih visoko nad tlemi in se vračata k njemu več let. Samica izleže 1-6 (največkrat 4 ali 5) svetlomodrih jajc ovalne oblike, valita in zanje skrbita oba starša. V Sloveniji gnezdi do 500 parov, prezimuje pa do 1800 osebkov. Največ parov gnezdi v SV delu države.
V Škofjo Loko so priletele pomladi 2016 in začele gnezditi v centru mesta. Vrnile so se tudi leta 2017 in 2018. Če vas pot zanese v naš kraj, vas lepo vabimo na teraso Knjižnice Ivana Tavčarja Škofja Loka nad veleblagovnico Nama, kjer boste lahko opazovali te velike ptice od blizu.
Viri:
http://www.notranjski-park.si/izobrazevalne-vsebine/zivalski-svet/ptici/caplje/siva-caplja
https://sl.wikipedia.org/wiki/Siva_%C4%8Daplja