Splošne knjižnice v Sloveniji pri projektu Rastem s knjigo sodelujemo z osnovnimi in srednjimi šolami, Javno agencijo za knjigo – JAK in ministrstvoma za šolstvo in kulturo, v projekt pa je širše vpletenih še nekaj zavodov in organizacij.
Vsakemu sedmošolcu in dijaku prvega letnika pripade na razpisu izbrano delo slovenskega avtorja. Večinoma je to delo leposlovno, sta pa bili doslej za srednješolce namesto tega izbrani tudi že poljudno strokovno delo (Planet, ki ne raste Lučke Kajfež Bogataj) in strip (Živalska kmetija Andreja Rozmana Roze).
Program je načeloma podobno zastavljen vsako leto; k sodelovanju pristopimo tako knjižnice kot osnovne in srednje šole in v fazi izvedbe intenzivno sodelujemo. Javna agencija za knjigo v sodelovanju s še nekaj drugimi sodelujočimi poskrbi za razpis in končni izbor del in za dostavo zadostnega števila knjig za vsako generacijo. Njen prispevek k ogledu so tudi informacije o avtorjih in anotacije izbranih del ter kratek film o avtorjih in njihovem delu.
Nekateri splošni okvirji ogleda so skupni vsem knjižnicam – ob obisku in ogledu knjižnice si mladi ogledajo film, izvedo osnovno o avtorju in podarjenem delu.
Na splošno so šole naklonjene ogledu in seznanitvi učencev s knjižnico, zato je sodelovanje z njimi odlično. Ogledu namenijo celo do tri šolske ure – v sklopu kulturnega dne; v tem primeru v knjižnici prilagodimo ogled in ga razdelimo v tri dele. Vsak izmed sklopov poteka v drugem prostoru, da lahko učence razdelimo v manjše skupine. Knjižničarke si med seboj razdelimo ogled, tako da vsaka predstavi svoj del: ena pripravi splošno predstavitev knjižnice in njenih dejavnosti, druga podrobneje predstavi projekt, izbrano delo in avtorja ter izbor novejšega mladinskega leposlovja (in tudi strokovnega gradiva), tretja pa vodi ogled knjižnice v prostem pristopu s predstavitvijo UDK, kataloga Cobiss in konkretnega iskanja gradiva.
Po dogovoru in glede na čas izpeljemo ob obisku tudi reševanje Mega kviza ali ogled posebnih zbirk. Posebno doživetje za mlade bralce je tudi individualno branje v knjižnici, kjer si lahko po želji izberejo prijeten kotiček za branje, se udobno namestijo in berejo svoj izvod podarjene knjige ali pa si v knjižnici izberejo kaj drugega. Branje v knjižnici? Morda res ne zveni nič posebnega, a morali bi videti približno 60 mladih, kako hitro in temeljito jih vase potegne svet domišljije in znanja. Imeli bi kaj videti: pravi užitek popolne tišine in zamaknjenosti, ki bi trajali tudi dlje od odmerjene pol urice. Verjemite, kot knjižničarke smo nad tem »skupinskim individualnim« branjem v knjižnici prav očarane.
Rezultati obiskov v okviru projekta Rastem s knjigo so razveseljivi: ob obisku se prvič vpiše v našo knjižnico precej dijakov, mnogi učenci so v knjižnici takrat sploh prvič, predvsem pa je važno, da izvedo, kakšne storitve jim knjižnica nudi in kaj drugega še ponuja. Brez projekta Rastem s knjigo marsikdo sploh ne bi prišel v splošno knjižnico, že zaradi tega, ker niti ne bi vedel, da je namenjena tudi njemu.