Lutkarska žerjavica, ki jo je zapustil Saša Kump, ni ugasnila. Če je bil Cveto Sever prvi slovenski samostojni lutkar, pa si je po letu 1991 status lutkarja pridobilo še več kranjskih ustvarjalcev: Natalija Herlec, Ksenija Ponikvar, Boštjan Sever, Andrej Štular, Petra Stare, Tina Oman. Ajda Rooss, dramaturginja, je bila desetletje umetniška vodja v Lutkovnem gledališču Ljubljana. Najdlje v lutkarijo pa je zaneslo Uroša Trefalta, diplomanta praške akademije, ki še vedno živi in deluje v Pragi kot lutkovni in filmski režiser, pedagog in publicist. Z njim smo dobili tudi slovenski prevod knjige Zgodovina evropskega lutkarstva.
Sčasoma so iz odličnih temeljev v Kranju zrasle zanimive lutkovne skupine. Ustanovila so se nova kulturna društva: Lutkovno gledališče Tri, Kulturno društvo Nebo, Kranjski komedijanti, Kaličopkovo gledališče. Še od Kumpovih časov je aktivno Lutkovno gledališče Kranj. Večina se ukvarja tudi z izobraževanjem mladih. Lutkovne skupine delujejo tudi na nekaterih osnovnih šolah. Leta 2004 so se lutkarji in sorodni ustvarjalci, kot so likovniki, kiparji, oblikovalci in pravljičarji povezali v Zvezo ustvarjalnih društev Kranj in v letu 2010 dobili nov dom – hišo Krice Krace. Tu so dobri pogoji za produkcijo lutkovnih predstav, izvaja pa se tudi pisana paleta ustvarjalnih dejavnosti. S pisano paleto dejavnosti, med katerimi so lutkovne predstave in delavnice med najmočnejšimi, privablja v svoje prostore številno publiko vseh starosti.
V spomin na velikega kranjskega in slovenskega lutkarja Sašo Kumpa se že od leta 1994 vrstijo lutkarska srečanja in seminarji. Združenje gledaliških in lutkovnih skupin Gorenjske in Zveza kulturnih organizacij Kranj so po Kumpovi smrti začela prirejati srečanja in april je sčasoma postal stalnica za vsakoletni dan lutk z naslovom »Srečanje lutkovnih skupin Saše Kumpa«, ki v aktualnem obdobju nastaja v okviru kranjske izpostave Sklada RS za ljubiteljske kulturne dejavnosti. Srečanje, ki je sprva povezovalo le kranjske lutkarje, je preraslo v območna in regijsko, kranjsku lutkarji pa se redno udeležujejo tudi srečanj na državnem nivoju.
Leta 2022 je Kumpova učenka Mita Muljavec-Uršič, upokojena vzgojiteljica in lutkarica v skupini Čačke, pripravila retrospektivno razstavo lutk iz več kot dvajset lutkovnih predstav, ki sta jih soustvarila Saša Kump in Cveto Sever. Lutke so prispevali ustvarjalci in člani različnih lutkarskih sestavov.
V letu 2024 se je ob 100. obletnici rojstva Saše Kumpa v Kranju zvrstil niz spominskih dogodkov, združenih pod naslovom »Kumpovo leto« oz. »Kumparija«, v katerih so sodelovali kranjske kulturne ustanove, društva, lutkarji in drugi ustvarjalci. Serija dogodkov se je začela že aprila z Območnim in Regijskim srečanjem lutkovnih skupin Saše Kumpa in s praktičnim seminarjem tehnologij ročne lutke, v nadaljevanju leta sta bili odprti dve razstavi, sledile so lutkovne predstave, predstavitve otroške in mladinske lutkovne produkcije, o izjemnem Kranjčanu pa je bil posnet tudi film.