Josef Felsner (1844–ok. 1917) ptujski mestni uradnik, lokalni zgodovinar, član ptujskega Muzejskega društva in nekaj časa urednik časopisa Pettauer Zeitung, je avtor prvega ptujskega turističnega vodnika.
Knjižica z naslovom Pettau und seine Umgebung (Ptuj in njegova okolica) je izšla leta 1895 pri ptujski tiskarni Blanke. Felsner jo je napisal po naročilu ptujskega Olepševalnega in tujskoprometnega društva, ki si je prizadevalo za pospeševanje turizma in za povečanje prenočitvenih in stanovanjskih kapacitet v mestu. Ker se je število obiskovalcev, ki so v mesto prihajali iz poslovnih razlogov ali na izlet in krajši dopust, počasi povečevalo, se je pojavila potreba po publikaciji, ki bi nudila najrazličnejše informacije o mestu in njegovi okolici.
Felsnerjev vodnik seznanja bralce z zgodovino mesta in njegovimi kulturnimi spomeniki (grad, dominikanski samostan, proštijska cerkev sv. Jurija, Orfejev spomenik, minoritska cerkev in samostan sv. Petra in Pavla, kapucinski samostan, mestna hiša, gledališče idr.), s trgovsko in gostinsko ponudbo mesta ter z njegovo lego, podnebjem in možnostmi za prijetno preživljanje prostega časa. Obiskovalce je vabilo kar štirideset gostiln, hotelov in kavarn, mnoge trgovine z raznoliko ponudbo, lepo urejene sprehajalne poti, Ljudski vrt z ribnikom, mestni park ob Dravi ter mestno kopališče z zdravilnimi kopelmi za lajšanje različnih zdravstvenih težav.
V vodniku so predstavljene tudi znamenitosti ptujske okolice: gradovi Vurberk, Turnišče, Ravno polje, Dornava, Borl, Rače, Muretinci, Ormož, romarska cerkev na Ptujski Gori, križniška komenda v Veliki Nedelji, cerkev svete Barbare v Cirkulanah idr. Omenjene so tudi številne možnosti za izlete v Haloze, na Donačko goro, v Krapinske Toplice, Trakoščan itd. Na koncu knjige so tudi podatki o mestni upravi, različnih uradih, zdravstvenih in šolskih ustanovah, denarnih zavodih in društvih.
Knjiga je opremljena z ilustracijami slikarja Aloisa Kasimirja. V knjigi objavljene risbe so kasneje uporabili tudi za tiskanje razglednic.