Podobe našega okolja nekoč in danes na fotografijah ljubiteljskih fotografov, ki so v objektiv ujeli svoj pogled na mesto Piran – središče piranske občine, Portorož, Lucijo, Sečovlje, Sečo, Strunjan, Dragonjo, Padno, Novo vas, Sveti Peter in druga naselja.
Fotografije so dokumenti časa, mnoge tudi zanimiva in dragocena premična kulturna dediščina. V fotografijo ujeti trenutki, iztrgani pozabi, tako poklicnih kot ljubiteljskih fotografov imajo pomembno dokumentarno vrednost.
Ljubiteljske fotografije so praviloma nastale kot čustven odziv fotografa v določenem trenutku njegovega življenja. Ljubiteljski fotografi so bolj ali manj neobremenjeni s pravili umetniške fotografije. Motive opazujejo in izbirajo v skladu z njihovo osebno izbiro, kulturo, estetiko in čustvovanjem. S fotografijami pripovedujejo gledalcem različne zgodbe, v njih spodbudijo čustva, dotaknejo se jih zaradi lepote, motiva, sporočila, določenega detajla, spominov, radovednosti itd. Ohranjajo trenutke preteklosti za prihodnost in nenazadnje omogočajo tudi vpogled v spreminjanje arhitekture, urbanizma in načina življenja v določenem okolju. Njihova vrednost je tako čustvena kot dokumentarna.
Izbor fotografij in njihovih avtorjev, ki jih bomo postopoma predstavili v okviru izbrane teme, temelji na pripravljenosti avtorjev fotografij ali njihovih dedičev za sodelovanje z Mestno knjižnico Piran in na njihovem dovoljenju za objavo digitaliziranih posnetkov na spletnem portalu Kamra, vsebinsko pa na domoznanski tematiki.
Avtorji fotografij so ali so bili prebivalci mest in naselij v piranski občini ali pa popotniki, obiskovalci, turisti, ki so se tu sprehajali s fotoaparatom v roki. Predstavljene fotografije so iz zasebnih zbirk. Na njih ujeti neponovljivi trenutki so neprecenljiv prispevek k obogatitvi znanja o našem okolju.
Ksenija Petaros Kmetec in Aleš Majer
Mestna knjižnica Piran – Biblioteca civica Pirano