Logaška izpostava Javnega sklada za kulturne dejavnosti je v sodelovanju s Knjižnico Logatec izvedla literarni natečaj z delavnico in literarni večer z naslovom Pozdravi prek makovih polj.
V okviru literarnega razpisa Besedilna dotikanja je bila tako razpisana tudi tema spomina na 1. svetovno vojno s tematskim naslovom Pozdravi prek makovih polj:
“Mak je tradicionalni simbol spomina na žrtve vojn – simbol spominskega dne je postal s pesnitvijo Med flandrijskimi polji kanadskega polkovnika Johna McCraeja, ki je bil med prvo svetovno vojno priča smrti svojega prijatelja. Mak je torej simbol krutosti vojne, ko je polja z rdečo obarvala kri in ne cvetovi maka. Kot vsaka vojna tudi ta skriva nešteto osebnih zgodb, ki so služile kot navdih za nešteta umetniška dela. Naj služijo kot navdih tudi v 21. stoletju, ki še zdaleč ni mirno in složno. Ta tema lahko služi tudi le kot izhodišče za refleksijo o vojni, miru in človeških usodah v vojnih časih.”
Na literarni delavnici so bile izpostavljene zgodbe iz časa 1. svetovne vojne, ki jih lahko najdemo na Kamri in na portalu Europeana 1914-1918. Cilj delavnice je bilo spodbuditi razmišljanje o krivicah, bolečini itn., ki jih povzroča vojna in hkrati o njenem nasprotju – ljubezni in miru. Zgodbe in pesmi, ki so prispele na natečaj in bile predstavljene na literarnem večeru, si lahko ogledate v sledeči zbirki.