Slavnost se je odvijala v nedeljo, 23. septembra 1979, pri Pogoniku. Ta dan ga je oživila in preplavila velika množica ljudi, kakršne ta kraj še ni videl. Udeležili so se je nekdanji borci, udeleženci teh bojev, pripadniki teritorialnih enot, mladinskih pohodnih enot, delovni ljudje in občani iz bližnje in daljne okolice.
Med njimi so bili navzoči takratni najvišji predstavniki javnega in političnega življenja Sergej Kraiger, Lidija Šentjurc, Mitja Ribičič, Viktor Avbelj, Janez Vipotnik, Ivan Maček, general polkovnik Franc Tavčar.
Prisotne je pozdravil predsednik pripravljalnega odbora proslave Pogonik 79 Franc Molan.
Proslavo so združili z odkritjem spomenika, ki predstavlja pomnik srditih bojev pri Pogoniku pa tudi simbol partizanskih napadov na prometne žile na celotnem slovenskem ozemlju. Odkril ga je narodni heroj Jože Borštnar. Spomenik je delo profesorja Borisa Kobeta in akademskega kiparja Vladimirja Stovička. Pri uresničitvi in postavitvi spomenika so pomagali tudi Janez Menart, Franci Kolar in Franc Gorenc.
Partizanskim enotam NOV Slovenije so podelili spominske plakete Pogonik 79.
O dogodkih pred 35 leti je spregovoril generalpolkovnik in narodni heroj Franc Poglajen – Kranjc. V svojem govoru je poudaril pomembnost hitrih in drznih akcij pri ustvarjanju osvobojenih ozemelj. Jugoslovansko bojišče je postalo pomembno vezno bojišče med zavezniškimi armadami in narodnoosvobodilno vojsko Jugoslavije.
V nadaljevanju proslave so pripadniki teritorialnih enot izvedli simuliran prikaz napada na Pogonik. Zagrmela je tudi močna detonacija.
Pokroviteljstvo nad republiško proslavo so prevzeli železničarji Slovenije in Istre.