Za postavitev spomenika Simonu Gregorčiču je zaslužno kulturno društvo Soča, v katerem so bili zbrani predvsem primorski begunci. Doprsni kip je že leto pred postavitvijo izdelal Zdenko Kalin, v bron pa ga je ulil Franc Mostar v Ljubljani.
Kip, ki predstavlja Gregorčiča v suknjiču, z duhovniškim ovratnikom, je postavljen na Trgu francoske revolucije v bližini Narodne in univerzitetne knjižnice. Stoji na kamnitem podstavku, na katerem je zapisano ime in priimek pesnika ter verzi: brodarjem/pomoči nesimo/naš čolnič/pogube otmimo.
Kip na podstavku je poudarjen s kamnito lopo, ki jo je oblikoval Jože Plečnik. Obrnjena je proti jugu in odprta s treh strani; na prednji strani jo krasita dva stebra. Spočetka je bila prekrita z lesenimi gredami, nato so les nadomestili s tremi kamnitimi loki.
Slavnost ob odkritju je potekala 8. septembra 1937 ob 11.00 uri. V Slovenskem narodu so zapisali: “Ob klicih slava pesniku Gregorčiču! je padla s spomenika trobojnica. Spomenik je bil odkrit.” Slavnostni govornik je bil predsednik društva Soča Dinko Puc, ki se je med drugim zahvalil vsem, ki so pomagali postaviti spomenik – arhitektu Pečniku, kiparju Zdenku Kalinu in mestni občini. Poudaril je, naj bo spomenik spomin na vse, za kar se je pesnik boril, za kar je živel in trpel.
Kipar: Zdenko Kalin (1936)
Arhitekt: Jože Plečnik
Odkritje: 8. september 1937