V mestnem arhivu sta iz let 1879–1880 in 1880–1881 ohranjena tudi dva programa nemškega pogovornega društva (Unterhaltungen des Conversations-Vereines in Mӧttling), ki je bilo v tistem času hud nasprotnik Narodne čitalnice. Nemško pogovorno društvo so leta 1878 ustanovili metliški nemčurski veljaki, med glavnimi zagovorniki nemštva v Metliki pa je bil zlasti takratni župan Feliks Anton Hess.
Leta 1877 je namreč na volitvah za poslanca v deželni zbor zmagal Anton Navratil, takratni predsednik čitalnice, ki je skupaj s še štirinajstimi poslanci od cesarja zahteval, naj se vse pokrajine, kjer živijo Slovenci, združijo v celoto in dobijo vse svoje narodne pravice. Hess in njegovi privrženci so tako kot protiutež čitalnici, kjer so se zbirali narodnjaki, ustanovili nemško pogovorno društvo Conversationsverein, ki je imelo svoj prostor v hotelu “Pri soncu”. Za nalogo so si člani društva zadali širjenje nemške omike, hoteli so razširiti in utrditi rabo glavnega državnega jezika.
Ozračje med Narodno čitalnico in nemškim pogovornim društvom je bilo ves čas zelo napeto, zlasti še med voditeljema Antonom Navratilom in Feliksom Hessom, kar je razvidno tudi iz pisem, ki jih hrani metliški arhiv. Navratil je bil namreč velik narodnjak, ki je tako doma kot tudi v deželnem zboru trmasto govoril le v slovenskem jeziku in je ostro nasprotoval vsiljevanju nemškega jezika Slovencem. Ko je 27. aprila 1880 Feliks Anton Hess umrl, je bil za novega župana izvoljen zdravnik Ferdinand Salloker, ki je bil prav tako član Conversationsvereina in je že prej tesno sodeloval s pokojnim Hessom. Conversationsverein je dal leta 1880 tiskati v Novem mestu lična vabila za zimsko sezono 1880–81, s katerimi je vabil člane in druge na mnoge društvene prireditve in zabave. Program je bil zelo pester, napovedoval je ples, streljanje, drsanje, v februarju še bal, pokop pusta ter na pepelnico slanikovo pojedino. Sledili naj bi še sobno streljanje, tombola, ples ter 1. maja izlet z mestno godbo v naravo. Vmes naj bi pogovorniki pripravili še glavni bal, na katerem naj bi igral salonski orkester. Tekmovalnost med nemškim pogovornim društvom in Narodno čitalnico je bila ves čas zelo močna. Leta 1881 je nemško pogovorno društvo hotelo ustanoviti Schulverein, nemško šolsko društvo, zato so se narodnjaki odločili, da bodo osnovali podružnico narodnoobrambnega društva svetih bratov Cirila in Metoda. To društvo naj bi poskrbelo, da bi Bela krajina dobila čimprej in čimveč slovenskih šol. Za praznik obeh svetnikov (9. julija 1881) so čitalničarji povabili v Metliko pevsko društvo karlovške Zore. Gostje so se pripeljali na petindvajsetih vozeh. Meščani so jim pripravili veličasten sprejem, z navdušeno dobrodošlico jih je pozdravil predsednik čitalnice Anton Navratil, igrala pa je tudi mestna godba. Zvečer so v dvorani čitalnice priredili koncert, na katerem je navdušila zlasti zagrebška operna pevka Prikrylova. Leta 1885 se je Conversationsverein razšel, ne da bi za sabo pustil kakšno vidnejšo sled.
VIRI:
Jože Dular, Mesto nad Bojico, Dolenjski list, 1997, str. 121.
Slovenski narod, 13. julija 1881, št. 156.