V času pred uveljavitvijo stalne kinematografske dejavnosti je imela velika unionska dvorana še nekaj drugih vidnejših priložnostnih predstav. V sezoni 1929/1930 je Prosvetna zveza prirejala prosvetne večere, serijo raznovrstnih programov, med katerimi so bile tudi filmske predstave s predavanji. V letu 1931 pa so od konca avgusta in vse do začetka novembra v dvorani predvajali prvi celovečerni film V kraljestvu zlatoroga režiserja Janka Ravnika. Dogajanje filma je spremljal pianist.
Misel o preureditvi Uniona v kino dvorano je povezana s predvajanjem prvega slovenskega filma V kraljestvu zlatoroga. Že tedaj je eden izmed njegovih skalaških sotvorcev g. Milan Kham predlagal upravi Hotelske in stavbinske d. d. Union to preureditev. (Iz prikazanega članka)
Po koncu druge svetovne vojne so kino Union nacionalizirali in ga dodelili Podjetju za razdeljevanje filmov. V letu 1949 je bila dvorana priključena Kinematografskemu podjetju Ljubljana, ki je z njo upravljalo vse do zaprtja januarja 2001. V zlati dobi kinematografov je obdržala sloves najimenitnejšega in najbolj obiskanega kina v Sloveniji.
Gl.: Žun, K., Kinozemljevid (2014), str. 46, 47.